Trwa ładowanie...
d3x4ld2
05-04-2017 09:46

Katowice/ Nawet sto miejsc pracy dzięki obsłudze światowego serwisu transmisji sportowych

Zespół informatyków z Katowic, obsługujący m.in. serwis piłkarski Goal i rozwijający oprogramowanie do tworzenia statystyk zdarzeń na boisku podczas meczów piłkarskich, zajmie się obsługą programistyczną światowego serwisu transmisji sportowych. Przybędzie sto miejsc pracy dla informatyków.

d3x4ld2

W Katowicach od sześciu lat działa największe centrum programistyczne londyńskiej Grupy Perform, wyspecjalizowanej m.in. w transmisjach i dostarczaniu informacji sportowych w wersji cyfrowej. Grupa - dzięki katowickiemu oddziałowi - dostarcza np. statystyki meczowe i inne usługi na potrzeby angielskiej ligi piłkarskiej oraz znanych futbolowych marek. Katowiccy informatycy są także zaangażowani w rozwój serwisu Goal.com, wokół którego skupiło się 160 mln piłkarskich fanów z 37 krajów, oraz serwisu ePlayer, dostarczającego treści VOD o tematyce sportowej do 400 kanałów tematycznych na świecie. W Katowicach rozwijane są również aplikacje mobilne oraz rozwiązania do wizualizacji i transmisji wydarzeń sportowych na żywo.

W środę przedstawiciele Perform Polska poinformowali, że programiści katowickiego oddziału Grupy będą także obsługiwać DAZN - serwis live streamingowy, umożliwiający oglądanie - zarówno stacjonarnie, jak i na urządzeniach mobilnych - transmisji z rozgrywek najważniejszych europejskich lig piłkarskich, sportu amerykańskiego, tenisa i wielu innych dyscyplin. Obecnie programiści z Katowic pracują nad aktualizacjami produktu na potrzeby urządzeń mobilnych wyposażonych w systemy operacyjne iOS, Android oraz platformy telewizyjne.

Przy obsłudze serwisu pracuje ok. 20 z ponad 200 pracowników katowickiego oddziału Perform. Ruszyła też rekrutacja kolejnych ponad 50 specjalistów, przede wszystkim - jak podała firma - front-end deweloperów, Node.js deweloperów, specjalistów QA, a także programistów z doświadczeniem w tworzeniu serwisów OTT. W pierwszym etapie za programistyczną obsługę projektu odpowiedzialnych będzie kilkadziesiąt osób; docelowo może powstać sto nowych miejsc pracy.

"Obecnie zespół DAZN w Katowicach będzie tworzyć grono kilkudziesięciu osób, jednak (...) potencjał projektu wiąże się z możliwością bardzo znaczącego powiększenia zespołu obsługujących go programistów. To jednak jest uzależnione od dalszego rozwoju produktu" - powiedziała cytowana w środowym komunikacie prasowym Marzanna Poborska, odpowiedzialna w Perform Poland za sprawy kadrowe.

d3x4ld2

Katowicki oddział Perform będzie zaangażowany w rozwój produktu w bardzo szerokim zakresie. Wśród zajmujących się tym pracowników będą m.in. zespoły rozwijające produkt na urządzenia mobilne, wyposażone w systemy operacyjne android i IOS, a także zespół rozszerzający dostępność serwisu na nowych platformach, z wykorzystaniem telewizorów czy dekoderów.

Serwis DAZN udostępnia m.in. piłkarskie rozgrywki angielskiej Premier League, hiszpańskiej La Liga, włoskiej Serie A, francuskiej Ligue 1, a także najważniejsze fragmenty meczów Bundesligi. Daje też dostęp np. do rozgrywek NBA, NFL, tenisa, sportów motorowych, boksu, hokeja na lodzie, rugby i innych dyscyplin. Dostarcza też statystyki będące integralną częścią transmisji.

Zespół informatyków z Katowic od kilku lat rozwija i obsługuje oprogramowanie służące tworzeniu statystyk zdarzeń na boisku podczas meczów piłkarskich. Efekty ich pracy wykorzystuje m.in. prestiżowa angielska Premier League, organizatorzy rozgrywek w innych krajach oraz media sportowe. W Katowicach rozwijane są rozwiązania pod nazwą Opta i OptaPro, umożliwiające pozyskiwanie danych do statystyk.

Podstawą opracowania meczowych statystyk jest przekaz telewizyjny oraz obserwacje obecnych na stadionach skautów. W efekcie specjaliści odnotowują każde zagranie na murawie - dla każdego spotkania i każdego zawodnika w czasie rzeczywistym analizowanych jest blisko 2 tys. unikalnych zdarzeń. Gromadzone dane dotyczą m.in. liczby celnych i niecelnych strzałów i podań, asyst, udanych odbiorów piłki i wygranych pojedynków indywidualnych, popełnionych fauli czy zachowania bramkarzy, ale także wielu mniej oczywistych zdarzeń na boisku, określających choćby dokładne pozycje uczestników gry oraz piłki. W efekcie można wyliczyć np. średnią prędkość strzałów czy dystans, jaki w czasie meczu przemierza piłka i piłkarze.

Zatrudniający w sumie ponad 200 osób katowicki oddział to największe tego typu centrum grupy Perform, gdzie tworzone są rozwiązania softwarowe dla całej firmy. Ma ona kilkadziesiąt biur zlokalizowanych m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Argentynie, RPA, Singapurze czy Japonii.

d3x4ld2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x4ld2