Trwa ładowanie...
d29pr5t

Katowicki Holding Węglowy chce zamknąć 2013 r. zyskiem

02.07. Katowice (PAP) - Mimo spadku cen węgla oraz popytu na ten surowiec Katowicki Holding Węglowy (KHW) zamierza zamknąć 2013 rok zyskiem - wynika z wtorkowego listu otwartego,...

d29pr5t
d29pr5t

02.07. Katowice (PAP) - Mimo spadku cen węgla oraz popytu na ten surowiec Katowicki Holding Węglowy (KHW) zamierza zamknąć 2013 rok zyskiem - wynika z wtorkowego listu otwartego, opublikowanego przez zarząd spółki.

List jest odpowiedzią na doniesienia prasowe m.in. o trudnej sytuacji finansowej holdingu oraz analizach dotyczących potencjalnego połączenia tej spółki z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW)
. Zarząd KHW nie skomentował tej ostatniej informacji.

"Nie możemy wypowiadać się na temat tego, czy rzeczywiście trwają takie analizy, bo nie posiadamy takich informacji. Pewne jest jednak, że prawem właściciela (Skarbu Państwa - PAP) jest łączyć, dzielić, sprzedawać i kupować" - napisali członkowie zarządu KHW, odrzucając jednak tezę, jakoby domniemana fuzja miała służyć ratowaniu holdingu.

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że "obecnie nie rozważa łączenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Katowickim Holdingiem Węglowym. JSW i KHW są niezależnymi spółkami kapitałowymi, funkcjonującymi na dwóch różnych rynkach. JSW działa głównie na rynku węgla koksowego, KHW - na rynku węgla energetycznego" - napisano.

d29pr5t

Przedstawiciele KHW przyznali, że strata firmy za pięć miesięcy tego roku sięgnęła 80 mln zł, jednak - dzięki podjętym w spółce działaniom - był to wynik lepszy od planowanego o 60 mln zł. Spółka planuje zamknąć rok 2013 zyskiem.

Natomiast - według zarządu KHW - jednostkowy koszt wydobycia węgla energetycznego w kopalniach holdingu za pięć miesięcy tego roku jest mniejszy od planowanego o 13 zł na tonie. Węgiel energetyczny z KHW osiąga też najwyższe w branży ceny. Według informacji zarządu, czerwiec spółka zamknęła niewielkim zyskiem.

Przedstawiciele KHW przyznali, że sytuacja branży węgla energetycznego w Polsce jest trudna - spadające ceny i malejący z powodu kryzysu popyt stawiają przed zarządami górniczych firm wyzwania, z jakimi górnictwo nie mierzyło się od lat.

"Konieczność ograniczenia kosztów wydobycia, zwiększenia jego efektywności to zadania, które postawiły sobie zarządy chyba wszystkich spółek węglowych. Na ile skutecznie będziemy w stanie je realizować zależy od determinacji zarządzających oraz pracowników spółek węglowych; za tę skuteczność rozliczy nas zarówno rynek jak i właściciel" - czytamy w liście zarządu KHW.

d29pr5t

KHW to jedna z trzech największych śląskich spółek węglowych. Zatrudnia ok. 18 tys. osób w czterech kopalniach. W grupie KHW jest też jedna kopalnia działająca jako spółka zależna. W ubiegłym roku kopalnie holdingu wydobyły 11,6 mln ton węgla. Zysk przekroczył 50 mln zł.

Jak podali na początku maja przedstawiciele KHW, z powodu spadku cen węgla średnio o 5-6 proc. i niższego od założeń wydobycia, tegoroczne przychody holdingu będą ok. 200 mln zł mniejsze od przewidywań. KHW wdraża oszczędności - w sumie na ok. 160 mln zł. Nie widzi jednak zagrożeń dla spłaty wartych ponad 1 mld zł obligacji; nie rezygnuje też ze strategicznych inwestycji.

Spółka zakłada, że w tym roku uda jej się zwiększyć wydobycie do ok. 11,9 mln ton, z ok. 11,6 mln ton w 2012 r. W perspektywie dwóch lat holding chciałby osiągnąć roczne wydobycie węgla w wysokości 13 mln ton, co ma zapewnić mu stabilną rentowność niezależnie od kilkuprocentowych wahań cen węgla, zauważalnych obecnie.

W tym roku zarząd KHW zamierza skupić się przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej, zmniejszeniu kosztów działalności i poprawie efektywności. Realizowany jest m.in. program naprawczy w kopalni Wujek-Śląsk, która w latach 2012-13 przyniesie w sumie ok. 150 mln zł strat; od 2014 r. zakład ma być rentowny. Roczne przychody KHW to ok. 3,5-4 mld zł.(PAP)

mab/ je/ jtt/

d29pr5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29pr5t