Trwa ładowanie...
dg3an03

Katowicki Holding Węglowy wyemitował kolejne "węglowe" obligacje

09.08. Katowice (PAP) - Obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), o łącznej wartości ok. 200 mln zł, objęli w tym roku współpracujący z holdingiem inwestorzy. Firma spłaci...

dg3an03
dg3an03

09.08. Katowice (PAP) - Obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), o łącznej wartości ok. 200 mln zł, objęli w tym roku współpracujący z holdingiem inwestorzy. Firma spłaci obligacje węglem, który trafia do energetyki - podali w poniedziałek przedstawiciele holdingu.

"Rozpoczęty w ubiegłym roku program emisji tzw. węglowych obligacji w tym roku bardzo dobrze się rozwija. Plan na cały rok zakłada emisję wartości ok. 420 mln zł, z czego zrealizowaliśmy już ok. 200 mln zł - powiedział w poniedziałek PAP prezes KHW Stanisław Gajos.

Przypomniał, że w ubiegłym roku inwestorzy - głównie firmy kooperujące z górnictwem i energetyką - objęli obligacje za ponad 300 mln zł. Docelowo wartość całej emisji (może być rozłożona w sumie na siedem lat) sięgnie łącznie 900 mln zł.

"Widać, że inwestorzy przekonali się do tego instrumentu. Początkowo zawieraliśmy jedynie umowy dotyczące obligacji rocznych i krótszych. Obecnie rozmawiamy już o obligacjach długoterminowych, nawet na trzy lata" - wyjaśnił prezes.

dg3an03

KHW jest pierwszą górniczą spółką, która zdecydowała się na pozyskanie kapitału w ten sposób. Według prezesa, tego typu obligacje są korzystnym instrumentem dla inwestorów. Tłumaczył, że tym, co przesądza o atrakcyjności tego rozwiązania, jest różnica między oprocentowaniem lokaty a kosztem kredytu. Dla holdingu koszt pozyskania środków jest tańszy niż kredyt w banku, natomiast inwestor zyskuje więcej niż gdyby umieścił środki na lokacie.

Obligacje kupują głównie partnerzy handlowi KHW i firmy zaplecza górniczego, stając się w tych transakcjach instytucjami finansującymi. W momencie zapadalności obligacji otrzymują węgiel z KHW o określonej wartości, który trafia do energetyki. Wielkość rocznych spłat nie może być wyższa niż 7 proc. całej sprzedaży holdingu.

Środki z obligacji holding przeznacza na realizację potrzeb inwestycyjnych. KHW wznowił też przygotowania do debiutu giełdowego.

Holding, wraz z kopalnią Kazimierz-Juliusz, tworzy Katowicką Grupę Kapitałową. W pierwszym półroczu tego roku grupa osiągnęła 14,8 mln zł zysku netto, wobec ponad 51,7 mln zł po pierwszym półroczu 2009. Sprzedaż węgla zmniejszyła się prawie o pół miliona ton (z ponad 6,6 do ponad 6,1 mln ton w pierwszym półroczu 2009).(PAP)

mab/ pad/ jbr/ ana/

dg3an03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg3an03