Trwa ładowanie...

Kaufland w Katowicach i Knurowie z dwujęzycznymi napisami. W sklepach tablice po polsku i po śląsku

Markety sieci Kaufland w dwóch miastach na Górnym Śląsku, w Katowicach i Knurowie, zdecydowały, że tablice z nazwami kategorii produktów będą w dwóch językach - po polsku i śląsku. Tym samym na przykład obok napisu "musztardy" znajdziemy w tych placówkach również napis "zymfty", a obok "chusteczek dla niemowląt" - "taszyntuchy do dzieciōntek".

Kaufland w Katowicach i Knurowie z dwujęzycznymi napisami. W sklepach tablice po polsku i po śląskuKaufland w Katowicach i Knurowie z dwujęzycznymi napisami. W sklepach tablice po polsku i po śląskuŹródło: Adrian Goretzki, fot: ponaszymu.pl
d44uke8
d44uke8

Jako pierwszy pomysł ten wprowadził w życie Kaufland w Knurowie, a niedługo później - sklep w centrum handlowym Silesia City Center w Katowicach. Zdjęciami z tego drugiego podzielił się kilka dni temu Adrian Goretzki z biura tłumaczeń ponaszymu.pl, który odpowiada za tłumaczenie.

"Z tego projektu jestem po prostu dumny. Dlaczego? Ponieważ klient, w tym przypadku Kaufland Polska, zdecydował się na wykorzystanie języka śląskiego w charakterze normalnego środka komunikacji" - napisał Goretzki na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczyt dynamiki wzrostu cen żywności. "Sałatka jarzynowa droższa, bo cenę podbija majonez"

"Nie prosili o kabaret, o głupawe hasła, o 'teksty gwarowe'. Z pozoru zwykłe oznaczenia kategorii produktów są kolejnym dowodem na to, że język śląski jest żywym narzędziem komunikacji na Górnym Śląsku" - podkreślił.

d44uke8

Kyjzy, hefty i futer w ofercie

Tym samym klienci Kauflanda w Katowicach i Knurowie, chodząc między alejkami, na tabliczkach z nazwami poszczególnych działów i kategorii produktów trafią na między innymi takie słowa, jak kukurzica (kukurydza), ŏwoce w biksach (owoce w puszkach), hefty (zeszyty), kyjzy (sery żółte), syrki do sznitōw (serki kanapkowe) czy futer do kotōw mokry (karma dla kotów mokra).

Źródło: Adrian Goretzki ponaszymu.pl

Według GUS języka śląskiego używa ponad pół miliona obywateli Polski. Dane ze spisu powszechnego z 2011 roku mówią o 529 tysiącach osób, natomiast ostatecznych danych z ubiegłorocznego spisu wciąż nie ma.

"Na decyzję polityczną o przyznaniu śląskiemu statusu języka regionalnego przyjdzie nam jeszcze poczekać, natomiast teraz możemy na wiele sposobów pokazywać, że taki status jest uzasadniony" - komentuje Adrian Goretzki na Facebooku. I dodaje, że jest niewykluczone, iż sklepów Kaufland z dwujęzycznymi napisami będzie więcej.

Kilkaset regionalnych produktów

Kaufland w Knurowie to stosunkowo nowa placówka, otwarta w czerwcu tego roku. Natomiast sklep w Silesia City Center w Katowicach przeszedł ostatnio modernizację i w nowej odsłonie działa od połowy grudnia. Sieć chwali się, że jest tam stoisko z wędzonymi na miejscu wędlinami i z chlebem i ciastami, krojonymi na wagę. W sklepie tym działa też dział "Śląskie smaki" ("Ślōnskie smaki") z regionalnym produktami. Jest w nim kilkaset artykułów spożywczych, pochodzących od dostawców z regionu Śląska.

d44uke8

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8