Trwa ładowanie...
d1hzsgv

Kazimierz Mokrysz

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Kazimierz Mokrysz jest przedsiębiorcą znanym jako założyciel firmy spożywczej Mokrysz, którą jego żona Teresa przekształciła w znaną dzisiaj markę Mokate. Małżeństwo zgromadziło dzięki przedsiębiorstwu majątek – Mokryszowie figurują na listach najbogatszych Polaków.

Życiorys

Kazimierz Mokrysz urodził się w 1948 roku, to wnuk pierwszego właściciela firmy, która działała od 1927 roku pod nazwą Mokrysz, początkowo jako sklep, później również restauracja, a następnie betoniarnia. Kazimierz Mokrysz przejął rodzinną firmę, zajmował się produkcją, galaretek, paluszków, a także materiałów budowlanych.

W 1990 roku Kazimierz Mokrysz przekazał pałeczkę żonie, która zmieniła nazwę firmy na Mokate i poprowadziła biznes w nowym kierunku, zaczynając od produkcji śmietanki do kawy i zapoznając konsumentów z kawą cappuccino. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od nazwiska oraz imion jej założycieli: MOkrysz, KAzimierz i TEresa. Obecnie spółką zarządza Teresa Mokrysz, pracują w niej też inni członkowie rodziny, Adam i Sylwia Mokryszowie, dzieci założycieli.

Majątek

Majątek Kazimierza Mokrysza i jego żony Teresy w 2017 roku wyniósł 967 mln zł. Tak wysoką sumę małżeństwo zawdzięcza podbojowi rynku kaw przez firmę Mokate – ich cappuccino stało się wiodącym produktem. Mokryszowie zajmują się też dystrybucją herbaty, kakao, śmietanki w proszku, czekolady pitnej, spieniaczy, zabielaczy i owsianek. Spółka Mokate zajęła się między innymi rozprowadzaniem w Polsce kawy Lavazza, działa też za granicą jako Mokate International (na Węgrzech, Słowacji i w Czechach).

Życie prywatne

Kazimierz Mokrysz jest pasjonatem szachów, obecnie jego firma Mokate sponsoruje zawody szachowe – organizuje własny międzynarodowy turniej Mokate Open w Goleszowie. Kazimierz Mokrysz jest mężem Teresy Mokrysz, a ich dzieci, Adam i Sylwia, pracują w rodzinnej firmie.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Kazimierz Mokrysz pojawił się wraz z żoną w rankingu najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes w 2011 roku, zajmując 47. miejsce z majątkiem o wartości 420 mln zł – spółka Mokate już wtedy prowadziła wśród producentów cappuccino, a do tego osiągała bardzo dobre wyniki na rynku herbat. W 2014 roku zajęli już 39. miejsce, przekraczając pół miliona złotych, a rok później przeskoczyli o dwa miejsca wyżej, zwiększając wartość majątku o 100 mln zł. W 2016 roku znaleźli się na 31. pozycji (854 mln zł), a w 2017 na 35. miejscu (967 mln zł), tuż za Zenonem Ziają.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzsgv
d1hzsgv
d1hzsgv