Trwa ładowanie...
d134mls

Teresa Mokrysz

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Teresa Mokrysz jest współzałożycielką przedsiębiorstwa Mokate, które przekształciła z biznesu rodzinnego w odnoszącą międzynarodowe sukcesy firmę. Wraz z mężem Kazimierzem Mokryszem od lat figuruje w rankingach najbogatszych Polaków.

Życiorys

Teresa Mokrysz urodziła się w 1952 roku, studiowała na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a następnie podjęła pracę w Urzędzie Miejskim w Ustroniu. W 1990 roku przejęła firmę męża, która funkcjonowała pod nazwą Mokrysz i zajmowała się produkcją słonych paluszków, galaretek oraz materiałów budowlanych.

Teresa Mokrysz zrewolucjonizowała rodzinną firmę Kazimierza Mokrysza, decydując się na przeniesienie jej na rynek związany z kawą. Przemianowała przedsiębiorstwo na Mokate (skrótowiec od MOkrysz, KAzimierz i Teresa) i zajęła się rozprowadzaniem w Polsce kawy cappuccino.

Teresa Mokrysz przecierała w Polsce szlaki dla tego produktu, co udało się dzięki udostępnionej na początku lat 90. reklamie, na którą Mokryszowie wydali wszystkie oszczędności. Do dzisiaj marka Mokate ma ok. 70 proc. udziałów w polskim rynku kawy, a do tego działa pod nią dziewięć firm z różnych krajów, zatrudniając 1,5 tysiąca pracowników. Teresa Mokrysz osobiście pracowała na sukces firmy, poszerzyła jej działalność i wprowadziła nową technologię służącą wytwarzaniu półproduktów.

Poza Mokate Teresa Mokrysz należy do rady nadzorczej mBanku i działa w Polskiej Radzie Biznesu. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu Teresa Mokrysz w 2000 roku otrzymała przyznawany przez Stowarzyszenie Liderek Biznesu tytuł Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata, a w 2013 roku wręczono jej Krzyż Oficerski Polonia Restituta.

Majątek

Majątek Teresy Mokrysz i jej męża Kazimierza wyniósł w 2019 roku 966 mln zł. Przychody w 60 proc. pochodzą z eksportu produktów Mokate za granicę – do ponad 70 krajów na świecie (Europa oraz kraje takie jak Japonia, Malezja, Tajlandia).

Do najpopularniejszych artykułów dystrybuowanych przez Mokate należy kawa (w tym Lavazza, której spółka jest autoryzowanym przedstawicielem), herbata (Minutka, Loyd), kakao, napoje czekoladowe, zabielacze.

Życie prywatne

Teresa Mokrysz jest żoną Kazimierza Mokrysza, z którym ma córkę Sylwię i syna Adama. Sylwia Mokrysz studiowała ekonomię i zarządzanie, pracuje w zarządzie Mokate i zajmuje się marketingiem firmy. Adam Mokrysz studiował ekonomię, a także zarządzanie i marketing, również pracuje w rodzinnej firmie, zarządzał działem odpowiedzialnym za eksport, a od 2016 roku jest prezesem Grupy Mokate.

Teresa Mokrysz jest mieszkanką Śląska i właśnie tam działa charytatywnie, wspiera domy dziecka, szpitale, a także działa na rzecz nauki, kultury i sztuki. W wolnym czasie czyta książki i udaje się na wycieczki w Beskidy.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Teresa Mokrysz od lat pojawia się wraz z mężem Kazimierzem w rankingach najbogatszych Polaków. Według magazynu Forbes w 2011 roku majątek rodzinny Mokryszów wyniósł 420 mln zł, co dało im 47. miejsce wśród setki najbogatszych w Polsce. W kolejnych latach przychody spółki Mokate rosły, a wraz z nimi majątek rodziny i jej miejsce w rankingach: 39. pozycja w 2014 roku z majątkiem w kwocie 530 mln zł, a w 2017 roku 35. miejsc z majątkiem o wartości bliskiej miliarda – 967 mln zł.

W zestawieniu za 2019 rok Teresa Mokrysz i Kazimierz Mokrysz znaleźli się na 46. miejscu z majątkiem o wartośi 966 mln zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d134mls
d134mls
d134mls