Trwa ładowanie...
d2adxu3

KE kwestionuje plan dla Kompanii Węglowej - prasa

Warszawa, 24.09.2015 (ISBnews) - Komisja Europejska nie zaakceptuje rządowego planu ratowania Kompanii Węglowej (KW) poprzez zapewnienie inwestycji 1,5 mld zł ze strony państwowych spółek. Resort skarbu i zarząd KW pracują obecnie nad utrzymaniem płynności do I kw. 2016 r., podała "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne źródła.

Share
d2adxu3

Komisja Europejska sprzeciwia się planowi, zgodnie z którym cały kapitał na inwestycje w Polską Grupę Górniczą (PGG), do której miałyby zostać przeniesione kopalnie KW, zapewniłyby spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, wynika z ustaleń gazety.

"W resorcie skarbu nikt nie chce wziąć osobistej odpowiedzialności za realizację tego projektu. Ryzyko, że Bruksela uzna to za niedozwoloną pomoc publiczną, jest bowiem zbyt duże" - powiedział rozmówca gazety.

W związku z tą sytuacją ministerstwo i zarząd KW pracują nad rozwiązaniem, które zapewni spółce utrzymanie płynności do I kw. 2016 r. i aktualizacją biznesplanu PGG. Minimalne potrzeby finansowe to 800 mln zł na wydatki takie jak pensje, czytamy także w dzienniku.

d2adxu3

Zdaniem rozmówców gazety, resort skarbu może wrócić do rozmów ze spółkami energetycznymi w sprawie inwestycji w KW. Ich udział w nowej spółce ma bowiem większe szanse na akceptację ze strony Komisji Europejskiej.

Na początku września Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu 2% akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
, 1% akcji PZU oraz 1% akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE)
do Towarzystwa Finansowego Silesia, które pod zastaw tych akcji ma zaciągać kredyty i dokapitalizować spółkę, do której wniesione zostaną kopalnie Kompanii Węglowej.

TF Silesia miało zapewnić 1,2 mld zł kapitału, kolejne 300 mln zł miało pochodzić od Polskich Inwestycji Rozwojowych, akcjonariuszem nowej spółki miał zostać także Węglokoks.

Tzw. Nowa Kompania Węglowa ma powstać z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej, jako spółka Węglokoksu. Jej powstanie poprzedziło przekazanie nierentownych aktywów KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

(ISBnews)

d2adxu3

Podziel się opinią

Share
d2adxu3
d2adxu3