Trwa ładowanie...

KE odblokowała fundusze UE na polskie drogi

Wypłaty funduszy UE na polskie projekty drogowe zostały odblokowane - poinformowała w środę polskich dziennikarzy rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

KE odblokowała fundusze UE na polskie drogiŹródło: Jupiterimages
d91f0t8
d91f0t8

- Polskie środki na budowę dróg są bezpieczne; to bardzo dobra wiadomość dla Polski - tak minister transportu Sławomir Nowak ocenił decyzję KE.

-To oczywiście bardzo dobra wiadomość, której spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Od samego początku mówiliśmy, że nasze pieniądze na budowę dróg nie są zagrożone - powiedział w środę Nowak przebywający w Popradzie na polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych.

W jego ocenie, odblokowanie Polsce środków na budowę dróg jest jedną z najszybciej podjętych decyzji w tej sprawie przez KE.

- Przedstawiliśmy Komisji wszystkie niezbędne wyjaśnienia. Komisja podzieliła naszą argumentację, więc polskie środki na budowę dróg w tej perspektywie są bezpieczne, bo są mądrze i dobrze zarządzane - podkreślił Nowak.

d91f0t8

Pytany, jaki jest obecnie status odblokowanych środków, odparł, że pieniądze te przygotowane są na refundację już wydanych funduszy na drogi już zbudowane.

- Wszystkie te faktury, które wysyłamy do Komisji Europejskiej teraz będą mogły być z powrotem płynnie regulowane, co z punktu widzenia Krajowego Funduszu Drogowego jest dosyć istotne, bo my na bieżąco wydajemy miliardy złotych na budowanie kolejnych odcinków dróg - powiedział Nowak.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według Komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców.

Komisja zapowiedziała też, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to ok. 4 mld euro. KE domagała się też wzmocnienia kontroli projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA.

d91f0t8

- Dzisiaj Komisja Europejska podjęła decyzję o odblokowaniu płatności na rzecz projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. (...) Polskie władze dostarczyły Komisji wystarczającą dokumentację i podjęły niezbędne kroki, aby Komisja mogła uruchomić płatności - powiedziała Wheeler dziennikarzom.

Jak jednak zastrzegła, nie wszystkie płatności zostaną odblokowane. - Co bardzo ważne, w przypadku trzech projektów, które ciągle są przedmiotem postępowań karnych, polskie władze zdecydowały się o wycofaniu wniosków o płatności. To oznacza, że będą one wstrzymane do czasu wyjaśnienia - podkreśliła rzeczniczka. Nie uściśliła, o jaką kwotę chodzi.

Jak dodała, KE z zadowoleniem przyjmuje konstruktywne podejście polskich władz w ostatnich tygodniach w tej sprawie, co pozwoliło na rozstrzygnięcie sprawy w ciągu 3 miesięcy, co jest wyjątkowo krótkim terminem w tego typu sprawach.

d91f0t8

"Komisja Europejska przyjęła argumenty i wyjaśnienia przedstawione przez MRR i odblokowała płatności na projekty drogowe. Tym samym zakończyło to standardową procedurę KE, zastosowaną do tej pory w ponad 190 przypadkach w całej UE" - napisał w komunikacie polski resort rozwoju regionalnego.

Jak zapewniło ministerstwo, KE była regularnie informowana od 2010 r. o prowadzonym przez prokuraturę śledztwie w sprawie domniemanej zmowy cenowej przy trzech przetargach na realizację projektów drogowych. "Działanie polskich organów ścigania potwierdziło skuteczność polskiego systemu zarządzania i kontroli wdrażania środków unijnych" - podsumowało MRR.

d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8