KE określi mechanizm odliczania kosztów reformy emerytalnej najpóźniej w IV '11 - Kotecki, MF (opis)
10.12. Warszawa (PAP) - Polska porozumiała się z Komisją Europejską i jest zgoda na odliczanie kosztów reformy emerytalnej od długu publicznego i deficytu sektora finansów...
10.12. Warszawa (PAP) - Polska porozumiała się z Komisją Europejską i jest zgoda na odliczanie kosztów reformy emerytalnej od długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Najpóźniej w kwietniu 2011 roku zostanie określony mechanizm na podstawie, którego koszty funkcjonowania OFE będą odliczane od wskaźników długu i deficytu - poinformował PAP Ludwik Kotecki, wiceminister finansów. Dodał, że mechanizm ten powinien zostać zapisany w Pakcie Stabilności i Wzrostu w pierwszej połowie przyszłego roku.
"W ciągu ostatnich czterech dni Polsce udało się przekonać Komisję Europejską do odliczania kosztów reformy emerytalnej do długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. KE deklaruje, że określi wspólny dla wszystkich krajów UE (które przeprowadziły reformę emerytalną - PAP) mechanizm i zostanie on zapisany w Pakcie Stabilności i Wzrostu, który będzie rewidowany w przyszłym roku" - powiedział PAP Kotecki.
Poinformował także, że powstanie w ramach struktur unijnych specjalna grupa robocza, która określi szczegóły mechanizmu odliczającego koszty transferów do OFE.
"Pierwsze spotkania grupy będą miały miejsce jeszcze w grudniu br., jednak jej prace na dobre ruszą od stycznia przyszłego roku. Do końca marca mechanizm powinien zostać opracowany, najpóźniej na początku kwietnia. Tam będzie zapisane kiedy koszty są odliczane i w jaki sposób. Tempo prac grupy będzie zależało od prezydencji Węgier w UE" - powiedział wiceminister.
"W pierwszej połowie przyszłego roku powinno się udać zamknąć temat, a sam mechanizm powinien być na stałe wpisany do Paktu Stabilności i Wzrostu" - dodał.
Według wyliczeń MF dług publiczny w relacji do PKB ma w tym roku wynieść 53 proc. Deficyt sektora finansów publicznych zaś 7,9 proc. PKB. Polska chce spełnić kryterium fiskalne zapisane w Traktacie z Maastricht najpóźniej w 2013 roku, kiedy to deficyt sektora ma się znaleźć poniżej 3 proc. PKB.
Minister finansów Jacek Rostowski wielokrotnie podkreślał, że ok. 1/3 długu publicznego w Polsce wynika z transferów do OFE.
Polska od kilku miesięcy domaga się na forum UE trwałego rozwiązania gwarantującego, że transfery do OFE nie będą powiększały długu i deficytu publicznego tak, by kraje, które jak Polska przeprowadziły kosztowne reformy, nie były w gorszej sytuacji względem tych, które tego nie zrobiły.
KE zaproponowała 29 września krajom, które przeprowadziły reformy emerytalne, więcej elastyczności przy ocenianiu ich sytuacji budżetowej: dozwolony pułap deficytu wzrósłby z obecnych dozwolonych w Pakcie Stabilności i Wzrostu 3 proc. do 4 proc. PKB. KE zaproponowała też pięcioletni okres przejściowy na odliczanie od długu w sposób degresywny kosztów reformy emerytalnej. 80 proc. kosztów reformy miałoby być odliczone w pierwszym roku, 60 proc. w drugim itd. Teraz prace nad mechanizmem rozpoczną się od nowa.
Bartek Godusławski (PAP)
bg/ asa/