KE przeprowadziła we wrześniu kontrolę w siedzibie TP SA (opis)
30.10.Warszawa (PAP) - Komisja Europejska przeprowadziła pod
koniec września niezapowiedzianą kontrolę w siedzibie
Telekomunikacji Polskiej, aby sprawdzić, czy grupa nie...
30.10.2008 | aktual.: 06.11.2008 16:41
30.10.Warszawa (PAP) - Komisja Europejska przeprowadziła pod koniec września niezapowiedzianą kontrolę w siedzibie Telekomunikacji Polskiej, aby sprawdzić, czy grupa nie nadużywa dominującej pozycji na rynku szerokopasmowego internetu.
TP SA nie zgadza się z zarzutami KE i zaznacza, że nie jest to pierwsza kontrola z Brukseli.
"Komisja ma powody przypuszczać, że firma mogła naruszyć przepisy Traktatu dotyczące nadużywania dominującej pozycji na rynku (artykuł 82)" - napisano w komunikacie wydział prasowy Komisji Europejskiej.
KE podała, że w kontroli uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
"Nie ma konkretnego terminu zakończenia postępowania antymonopolowego. Czas jego trwania zależy od wielu czynników, w tym m.in. od złożoności sprawy i wykonywania praw do obrony" - napisano w komunikacie.
Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej nie zgadzają się z zarzutami KE.
"Przedmiotem kontroli, było, czy TP nie dyskryminuje innych podmiotów na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu.(...) Jesteśmy profesjonalnym podmiotem nie możemy sobie pozwolić na naruszanie przepisów" - powiedział na konferencji prasowej Maciej Rogalski, dyrektor pionu współpracy regulacyjnej Grupy TP.
"Przedmiotem kontroli nie był +Orange Freedom+" - zaznaczyła Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Centertela.
Rogalski poinformował, że od początku 2007 roku w Grupie TP przeprowadzonych zostało już 81 kontroli.
"Każdego tygodnia mamy kontrolę. W większości są to kontrole przeprowadzane prze UKE. Komisja Europejska nieczęsto nas odwiedza, ale to nie był pierwszy przypadek" - powiedział.
Netia i PTC, czyli konkurenci TP SA wyrażali wcześniej obawy dotyczące oferty należącego do Grupy TP Centertela, który oferuje szerokopasmowy dostęp do internetu na bazie (BSA), czyli poprzez linie telefoniczne TPSA.
W sierpniu Netia i PTC skierowały pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zdaniem alternatywnych operatorów w ramach promocji +Orange Freedom+ sprzedawany był poniżej kosztów.(PAP)
epo/ gor/