KE przeznaczy 180 mln euro na inwestycje na wsi w Polsce

W ramach planu pobudzania gospodarki Komisja
Europejska chce wydać 1,25 mld euro na inwestycje na wsi, głównie
rozwój szerokopasmowego internetu, z czego 180 mln euro powinno
trafić do Polski.

KE przeznaczy 180 mln euro na inwestycje na wsi w Polsce
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.03.2009 | aktual.: 03.03.2009 16:52

Polska, choć jest zadowolona z tego dodatkowego wsparcia, chce sama decydować, na co mogłaby je wydać. Chcemy mniej środków wydać na internet, a więcej na restrukturyzację sektora mlecznego i biopaliwa - ujawnił polski dyplomata.

Tymczasem według opublikowanych we wtorek danych KE Polska jest w grupie krajów, gdzie najmniej ludności wiejskiej ma dostęp do internetu.

Chodzi o zaproponowany przez KE 29 stycznia plan pobudzania gospodarki poprzez dofinansowanie projektów z budżetu UE w wysokości 5 mld euro. Zdecydowana część planu to projekty energetyczne, na które KE chce wydać 3,75 mld euro.

Reszta środków, czyli 1,25 mld euro, ma zgodnie z intencją KE trafić na europejską wieś. 1 mld euro ma być przeznaczony na rozwój internetu szerokopasmowego, a 250 mln euro na nowe wyzwania w europejskim rolnictwie (np. zmiany klimatyczne, gospodarkę wodną, restrukturyzację sektora mlecznego).

Choć nie ma jeszcze zgody ministrów finansów "27" na cały plan pobudzania gospodarki, to dyplomaci w Brukseli już dokonali procentowego podziału puli rolnej na poszczególne kraje. Do Polski powinno trafić 14,4% z 1,25 mld euro, czyli 180 mln euro, w tym ok. 36 mln na nowe wyzwania, a 144 mln na rozwój internetu szerokopasmowego.

_ Internet - tak, ale nie ma potrzeby, by tak dużo. Polska otrzymuje już na ten cel wsparcie w ramach programów regionalnych rozwoju wiejskiego _ - powiedział polski dyplomata. Warszawa chce natomiast więcej środków z planu pobudzania gospodarki wykorzystać na restrukturyzację sektora mlecznego i produkcję biopaliw.

Tymczasem we wtorek KE ogłosiła jako swój priorytetowy cel doprowadzenie do 2010 roku szerokopasmowego internetu do tych 30% ludności wiejskiej w UE, które dotychczas nie ma takiego dostępu.

"Mamy już XXI wiek. Bez technologii informacyjno-telekomunikacyjnych po prostu nie dalibyśmy sobie rady - co bez wątpienia jest już faktem w środowisku pracy, a może nawet w domu. Jeśli poważnie myślimy o wzbogaceniu i uaktywnieniu obszarów wiejskich, musimy zadbać o to, by wszyscy korzystali w pełni z owoców najnowszych technologii" - oświadczyła w komunikacie prasowym komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

- Nie spoczniemy, dopóki technologie internetowe nie trafią do wszystkich obywateli Europy. Technologie internetowe odpowiadają za połowę wzrostu wydajności produkcji w UE - dodała komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding.

KE przypomina, że o ile dostępem do szerokopasmowego internetu może się pochwalić średnio 93% Europejczyków, ogólny wskaźnik dostępności na obszarach wiejskich nie przekracza 70% Komisja wymienia Polskę obok Grecji, Bułgarii i Rumunii - krajów, gdzie sytuacja jest najgorsza: tu szerokopasmowe sieci internetowe obejmują nie więcej niż 50% ludności obszarów wiejskich (w Polsce 43%).

Dla porównania, w Szwecji już 80% gospodarstw rolnych ma dostęp do internetu, a co trzecie korzysta z niego codziennie (jedna trzecia gospodarstw korzysta z internetu, składając wnioski o dofinansowanie ze środków UE).

KE przekonuje, że internet ułatwia rolnikom planowanie produkcji, oferowanie swoich produktów na rynku, daje dostęp do informacji o cenach na rynkach międzynarodowych i prognoz pogody oraz umożliwia zawieranie umów o współpracy z innymi podmiotami na rynku. Nie tylko rolnicy zostają w tyle: w skali całej Europy jedynie 22,5% mieszkańców obszarów wiejskich (wobec 32,9% mieszkańców miast) korzysta z usług e-administracji umożliwiających np. składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
uniainternetpolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)