Trwa ładowanie...
mleko

KE przywraca dopłaty do eksportu produktów mlecznych

W reakcji na ostanie spadki cen mleka i
przetworów mlecznych, Komisja Europejska przywróci od przyszłego
tygodnia dopłaty do eksportu przetworów mlecznych - poinformowała
KE.

Share
KE przywraca dopłaty do eksportu produktów mlecznych
Źródło: Jupiterimages
djhsf8h

To m.in. odpowiedź na wniosek polskiego rządu złożony pod koniec listopada w Brukseli, a także Słowacji i Łotwy - powiedziały PAP źródła w serwisie prasowym KE.

Jak informuje KE, w przyszłym tygodniu ponownie wprowadzi tzw. refundacje wywozowe za masło, ser oraz pełne i odtłuszczone mleko w proszku.

djhsf8h

Ponadto KE zobowiązała się, że po rozpoczęciu w marcu skupu interwencyjnego masła i odtłuszczonego mleka w proszku, "w razie konieczności" będzie skupować większe ilości tych produktów niż ustalono uprzednio, poprzez regularne przetargi.

_ Ostry spadek cen mleka w ostatnich miesiącach zaskoczył wiele osób _ - stwierdziła komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel. _ Podczas podróży do różnych państw członkowskich rozmawiałam z wieloma wyraźnie zaniepokojonymi producentami. Unia Europejska musi im pomóc. Wierzę, że proponowane dzisiaj środki przyczynią się znacząco do ustabilizowania rynku przetworów mlecznych _ - dodała.

Ze względu na wysokie ceny na rynku światowym, refundacje wywozowe zostały zawieszone w czerwcu 2007 roku. Teraz KE je przywraca, argumentując, że obecnie ceny na rynku światowym są niższe od cen interwencyjnych i rynkowych w UE, co sprawia, że unijni eksporterzy nie są w stanie konkurować z resztą świata. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza ze względu na kryzys finansowy i problemy z uzyskaniem kredytów.

Wysokości refundacji dla masła i odtłuszczonego mleka zostaną ustalone dopiero w przyszłym tygodniu za pomocą przetargu. Jak tłumaczyły PAP źródła w KE, to "średnia ze zgłoszonych przez handlowców ofert na eksport zewnętrzny z następnej rundy przetargów".

djhsf8h

KE przypomina też, że w celu wsparcia sektora mlecznego, w listopadzie ubiegłego roku, czyli wcześniej niż zazwyczaj, wprowadziła dopłaty do tzw. prywatnego przechowywania masła ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2009 roku - również dla masła wyprodukowanego w grudniu 2008 roku.

Po bezprecedensowym wzroście cen mleka i przetworów mlecznych w 2007 i na początku 2008 roku, obecnie sytuacja na rynku uległa całkowitemu odwróceniu. Przy większej podaży na rynku światowym i mniejszym popycie na rynku wewnętrznym ceny rynkowe przetworów mlecznych spadły do poziomu zbliżonego lub nawet niższego od cen interwencyjnych. "Ceny wypłacane producentom mleka podlegają tym samym tendencjom. Odnotowano już znaczące spadki cen, zaś dalszy spadek jest prawdopodobny" - przewiduje KE.

Inga Czerny

djhsf8h

Podziel się opinią

Share
djhsf8h
djhsf8h