KGHM 30 lipca 2014 r. uruchomił produkcję w kopalni Sierra Gorda (aktl.)
#
dochodzi więcej szczegółów
#
31.07.2014 09:05
31.07. Warszawa (PAP) - KGHM 30 lipca 2014 roku uruchomił produkcję w chilijskiej kopalni Sierra Gorda - poinformowała spółka w komunikacie. Sierra Gorda ma dostarczać ok. 42 proc. obecnej produkcji KGHM, projekt jest rozwojowy, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie są dalsze bogate złoża.
Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu.
"Do momentu zatwierdzenia przez chilijski Sąd Najwyższy pozwoleń środowiskowych dla portu w Antofagaście, transport z kopalni do portów odbywać się będzie przy pomocy alternatywnych rozwiązań" - poinformował, cytowany w komunikacie, Maciej Ściążko, dyrektor generalny projektu.
Dodał, że połowa wyprodukowanego w kopalni koncentratu miedzi trafiać będzie do japońskich hut grupy Sumitomo, do której należy mniejszościowy pakiet udziałów w Sierra Gorda. Pozostała część produkcji będzie sprzedawana na innych rynkach.
KGHM przypomniał, że po okresie rozruchu, który zakończy się na początku 2015 roku, kopalnia Sierra Gorda będzie produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności.
Prognozowana średnioroczna produkcja przez ponad 20-letni okres eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie z kolei około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu, 64 tys. uncji złota
"Dodatkowy potencjał produkcyjny tkwi w przerobie rudy tlenkowej poddawanej procesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowane już zostały w tej technologii pierwsze katody miedzi" - czytamy w komunikacie.
KGHM podał, że uruchomienie produkcji w chilijskiej kopalni obniży średnioważony koszt produkcji miedzi w grupie KGHM oraz zmniejszy jej wrażliwość na ryzyko zmian cen miedzi, zwiększając bezpieczeństwo funkcjonowania spółki.
"Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych" - poinformował w komunikacie Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.
Kopalnia Sierra Gorda należy do spółki typu joint venture, której udziałowcami są: spółka pośrednio zależna KGHM Polska Miedź - KGHM International (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) oraz Sumitomo Corporation (13,5 proc.).