Trwa ładowanie...
dm75u1a

KGHM Ecoren uruchomi zakład recyklingu sprzętu

16.10. Wrocław (PAP) - W Rynarcicach koło Lubina (Dolnośląskie) powstanie zakład recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nowa inwestycja KGHM Ecoren ma być...
Share
dm75u1a

16.10. Wrocław (PAP) - W Rynarcicach koło Lubina (Dolnośląskie) powstanie zakład recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nowa inwestycja KGHM Ecoren ma być uruchomiona w drugiej połowie 2009 r. Koszt utworzenia zakładu to ok. 15 mln zł.

Szczególną zaletą zastosowanego rozwiązania będzie możliwość wykorzystywania części odzyskanych elementów i materiałów w hutach KGHM Polska Miedź SA.

Planowany w KGHM Ecoren zakład będzie zajmował się recyklingiem drobnego sprzętu RTV i AGD jak: żelazka, czajniki, drukarki, czy sprzęt CD. Wydajność instalacji Ecorenu ma sięgać 1 tys. ton miesięcznie.

dm75u1a

Jak poinformowali PAP w czwartek przedstawiciele KGHM Ecoren w październiku ogłoszony będzie przetarg na montaż i dostarczenie linii produkcyjnej do rozdrabniania urządzeń i separacji poszczególnych materiałów.

Część rozwiązań dotyczących recyklingu w zakładzie Ecorenu będzie podobna do tych zastosowanych w hucie miedzi Ronnskar Smelter w północnej Szwecji, należącej do koncernu Boliden. Wiosną tego roku przedstawiciele KGHM Ecoren wizytowali hutę i współpracujący z nią zakład recyklingu zużytego sprzętu.

Według założeń Unii Europejskiej do końca 2008 r. Polska powinna zebrać w przeliczeniu na jednego mieszkańca 4 kg odpadów powstałych z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, czyli 152 tys. ton zużytego sprzętu.

Tymczasem w 2007 r. - według danych z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - zebranych zostało 27átys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to 0,71 kg .

KGHM Ecoren SA to spółka z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi. Do grudnia 2006 r. działała pod nazwą KGHM Metale DSI.á(PAP)

iwe/ krf/ jbr/ asa/

dm75u1a

Podziel się opinią

Share
dm75u1a
dm75u1a