KGHM wybuduje piec zawiesinowy za 1,7 mld zł (opis)
10.05. Warszawa (PAP) - Zarząd KGHM podjął ostateczną decyzję o budowie pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Spółka zakłada, że budowa pieca potrwa ponad cztery lata, a koszt...
10.05.2010 | aktual.: 10.05.2010 11:53
10.05. Warszawa (PAP) - Zarząd KGHM podjął ostateczną decyzję o budowie pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Spółka zakłada, że budowa pieca potrwa ponad cztery lata, a koszt tej inwestycji wyniesie 1,7 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.
KGHM spodziewa się, że zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji miedzi i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ma mieć także duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy.
"Inwestycję przewiduje się zrealizować w nieco ponad cztery lata. Koszt budowy pieca to około 1,7 mld zł" - napisano w komunikacie.
"W latach 2010-2011 zrealizowany zostanie zakres projektów technicznych oraz prace przygotowawcze - budowlano konstrukcyjne do dalszej zabudowy urządzeń" - dodano.
Spółka podała, że nowy piec będzie "najnowocześniejszą linią produkcyjną na świecie o zdolności produkcji 250 tysięcy ton miedzi +blister+ rocznie".
KGHM planuje zastąpić technologię opartą o przetop koncentratów w piecach szybowych, nowoczesnym procesem zawiesinowym.
"Piece szybowe w Hucie I wprawdzie spełniają potrzeby produkcyjne firmy, ale jest to technologia przestarzała i +schyłkowa+. Zmiana technologii pozwoli na zmniejszenie jednostkowego kosztu produkcji i negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja ta będzie miała również duży wpływ na poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy" - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM, cytowany w komunikacie.
KGHM zakłada, że zrealizowanie inwestycji pozwoli zabezpieczyć produkcję hutniczą przez kolejne 40 lat, przy minimalizacji oddziaływania na środowisko naturalne oraz zredukuje w sposób znaczący emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Spółka zapewnia, że prace związane z zabudową nowej instalacji pieca zawiesinowego nie zakłócą planów produkcyjnych realizowanych w dotychczasowej technologii.
Rada Nadzorcza zaakceptowała budowę pieca w październiku 2008 roku. Od tego czasu trwały prace studialne i projektowe, obliczanie kosztów inwestycji i opracowanie biznes planu.
Piec zawiesinowy pracuje już w Hucie Miedzi Głogów II.(PAP)
pam/ gor/