KGHM złożyła wniosek o pozwolenie środowiskowe na budowę kopalni w Kanadzie

KGHM Ajax Mining Inc., spółka należąca do KGHM Polska Miedź, złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zasoby geologiczne złoża, na którym ma powstać kopalnia to 512 mln ton rudy.

KGHM Ajax Mining Inc. złożyła wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego na budowę odkrywkowej kopalni miedzi i złota Ajax w Urzędzie ds. Ochrony Środowiska w kanadyjskim regionie Kolumbia Brytyjska oraz w Kanadyjskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska - poinformował PAP rzecznik KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski.

Dokumenty złożone przez miedzową spółkę liczą 18 tys. stron i poruszają 39 aspektów związanych z budową kopalni. To m.in. analiza wpływu działalności kopalni na środowisko oraz prezentacja planów dotyczących minimalizowania oddziaływania zakładu górniczego na pobliskie okolice. Dokument zawiera także sekcje dotyczące praw rdzennej ludności, planów w zakresie zarządzania i monitorowania inwestycji oraz procedur dotyczących wypadków i awarii - podał Wyborski.

"To krok milowy w projekcie Ajax. Nasz zespół przez ponad rok przygotowywał wniosek. Wierzymy, że spełnia on wysokie standardy wymagane w projekcie Ajax i z niecierpliwością czekamy na przejście do fazy formalnej oceny naszego wniosku" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes KGHM Ajax Marcin Mostowy.

KGHM szacuje, że otrzyma wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę kopalni na przełomie roku 2016 i 2017. Ich przyznanie pozwoli rozpocząć budowę kopalni, która ma być jednym z ważniejszych podmiotów przemysłu górniczego w dystrykcie Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Kopalnia ma powstać w odległości 400 km na północny-wschód od Vancouver, w bliskim sąsiedztwie miasta Kamloops.

Zasoby złoża, na którym ma powstać kopalnia odkrywkowa wynoszą 512 mln ton rudy. Według szacunków miedziowej spółki roczna produkcja ma tam wynieść 50 tys. ton miedzi oraz 100 tys. uncji złota w koncentracie. Według szacunków kopalnia mogłaby rozpocząć wydobycie pod koniec 2018 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)