Trwa ładowanie...
d2bb1sv

KHW zanotował zysk za wrzesień, na koniec roku "dwucyfrowa" strata

Katowicki Holding Węglowy (KHW) dzięki programowi naprawczemu odnotował dodatni wynik finansowy za wrzesień - 12 mln zł netto - podał w środę prezes spółki Zygmunt Łukaszczyk. Według prognoz, cały rok spółka zamknie "maksymalnie dwucyfrową" stratą.

Share
d2bb1sv

Dzięki realizacji programu naprawczego redukcja kosztów w 2016 r. w porównaniu z 2014 r. ma wynieść 460 mln zł netto. To o 60 mln zł więcej niż zakładał plan.

Podczas środowej konferencji prasowej Łukaszczyk zapewnił, że płynność Holdingu nie jest obecnie zagrożona, podobnie jak wypłaty dla pracowników. Zaznaczył, że kondycja spółki w kolejnych miesiącach będzie zależała przede wszystkim od cen węgla, w przypadku dalszych spadków konieczna będzie dalsza "twarda restrukturyzacja" i optymalizacja kosztów.

W 2015 r. zatrudnienie w KHW zostanie zredukowane o 2,5 tys. osób, czyli ponad 15 proc. załogi, przy utrzymaniu wydobycia na poziomie z 2014 r. Sytuację płynnościową KHW poprawiła sprzedaż Zakładu Energetyki Cieplnej spółce DK Energy. Wartość transakcji, która po zgodzie właściciela i UOKiK ma być sfinalizowana w najbliższy piątek wynosi powyżej 250 mln zł. Dokładnej kwoty uzyskanej z tej prywatyzacji KHW nie podaje, powołując się na tajemnicę handlową. Spółka poprawiła też kondycję m.in. dzięki wyegzekwowaniu należności z firm ubezpieczeniowych.

"Wyprowadziliśmy spółkę na prostą, ale ona wymaga jeszcze bardzo dobrego kierowania i optymalizowania kosztów" - podkreślił prezes.

d2bb1sv

Wrzesień jest pierwszym miesiącem tego roku, w którym wynik finansowy netto KHW jest dodatni. Choć za październik prognozowany jest wynik na poziomie 65 mln zł, spółka ciągle zmniejsza straty poniesione w pierwszych ośmiu miesiącach br. Według prognoz cały rok KHW zamknie "maksymalnie dwucyfrową" stratą. Wynik EBITDA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na koniec 2015 r. wyniesie 597 mln zł na plusie.

W kolejnych miesiącach spółka ma w dalszym ciągu zmniejszać stratę. "Na koniec 2016 r. mamy już, prognozowany w oparciu o te działania ograniczenia kosztów, wynik na dobrym poziomie" - powiedział Łukaszczyk.

KHW SA jest jedną z trzech największych spółek zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego w Polsce. Kopalnie Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek dostarczają węgiel odbiorcom przemysłowym i komunalnym.

Wynik finansowy netto KHW za pierwsze półrocze br. wyniósł minus 109,5 mln zł. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2bb1sv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bb1sv
d2bb1sv