Kiedy wreszcie stażyści otrzymają pieniądze?
Ponad połowa Europejczyków nie otrzymuje wynagrodzenia na stażach, a jedna trzecia uważa, że są one niskiej jakości – wynika z badań Eurobarometru. Komisja Europejska proponuje nowe wytyczne, które mają poprawić poziom staży i pozwolić na sprawniejszą walkę z bezrobociem młodych.
02.02.2013 | aktual.: 17.02.2014 11:17
*Ponad połowa Europejczyków nie otrzymuje wynagrodzenia na stażach, a jedna trzecia uważa, że są one niskiej jakości – wynika z badań Eurobarometru. Komisja Europejska proponuje nowe wytyczne, które mają poprawić poziom staży i pozwolić na sprawniejszą walkę z bezrobociem młodych. *
Opublikowane pod koniec listopada wyniki pokazują, że 46 proc. Europejczyków w swoim życiu ma na koncie przynajmniej jeden staż. 22 proc posiada zaś więcej niż trzy staże wpisane w CV. Zdecydowana większość odbywa je w swoim kraju macierzystym. Jedynie 7 proc. wyjechało w tym celu do innego państwa unijnego.
Na staże decydowali się przeważnie wtedy, gdy zbliżał się koniec ich nauki. W ponad połowie przypadków trwały one nie dłużej niż 3 miesiące i odbywały się w mniejszych firmach, zatrudniających poniżej 50 pracowników.
Staż bezpłatny lub za grosze
Niestety większość staży nie spełniła oczekiwań uczestników. Niemal 30 proc. uważa, że nie były lub nie będą one pomocne w znalezieniu pracy na etat. Do rzadkości należała sytuacja, kiedy staż kończył się stałym zatrudnieniem. Taką ofertę otrzymało jedynie 27 proc. stażystów, a 4 proc. mniej spotkało się z propozycją jego przedłużenia. Za to prawie dwie trzecie otrzymało referencje po zakończeniu współpracy.
Będąc na stażu ciężko jest myśleć o samodzielności. Z badania wynika bowiem, że aż 59 proc. stażystów pracowało za darmo. Na wynagrodzenie mogli częściej liczyć mężczyźni (46 proc.) niż kobiety (34 proc.). Spośród tych, którzy otrzymywali pieniądze za swoją pracę, ponad połowa uważa, że nie wystarczały one na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. 25 proc. narzekało także, że oferowane warunki pracy były gorsze niż u etatowych pracowników. Uwagi dotyczyły również kwestii formalnych. Ponad jedna trzecia ankietowanych nie posiadała pisemnej umowy z pracodawcą. Z tym problemem borykały się zwłaszcza kobiety. 27 proc. osób na stażu nie miało lub nie wiedziało czy posiada ubezpieczenie w razie choroby lub wypadku w trakcie pracy.
UE: poprawić jakość staży
Zdaniem unijnego komisarza ds. zatrudnienia konieczne jest, aby zapewnić stażystom godne warunki pracy. Dlatego też Komisja Europejska zaproponowała nowe rozwiązania, które mają podnieść jakość staży. „Niedopuszczalne jest, aby stażyści byli wykorzystywani jako darmowa albo tania siła robocza” – mówi László Andor na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej. W proponowanych rozwiązaniach KE zwraca szczególną uwagę na kwestię przejrzystości zasad odbywania staży. Na barkach państw członkowskich spocznie obowiązek zapewnienia, że pracodawcy będą jasno określać jego ewentualną odpłatność oraz warunki pracy. Do tej pory jedynie 46 proc. ogłoszeń zawierało dokładną informację dotyczącą zarobków. Najważniejsze elementy mają być uwzględnione w umowie, zawieranej obowiązkowo na piśmie pomiędzy firmą, a przyszłym stażystą lub stażystką.
„Staże są kluczowe dla zwiększenia możliwości zatrudnienia młodych ludzi i zapewnienia płynnego zakończenia edukacji i wejścia na rynek pracy” – dodał komisarz Andor. Celem UE jest sprawienie, aby stażyści i praktykanci byli „jak najlepiej szkoleni w firmach” oraz „nie byli wykorzystywani” w codziennej pracy. Unia pragnie uniknąć tragicznych przypadków, takich jak śmierć z przepracowania 21-letniego stażysty w londyńskim City w sierpniu tego roku. Proponowane zmiany są jednym z najnowszych pomysłów Unii Europejskiej na walkę z bezrobociem wśród młodzieży. Nowa jakość staży ma pomóc w sprawnym wprowadzeniu w życie programów „Gwarancji dla młodzieży”. Inicjatywa ta ma zapewnić młodym ludziom możliwości odbycia stażu, praktyki lub dalszego szkolenia w ciągu 4 miesięcy od zakończenia nauki lub utraty zatrudnienia.
Młody Europejczyk: bezrobotny i bez perspektyw?
Brak pracy dla młodych stanowi bowiem jeden z najpoważniejszych wyzwań, z którymi musi sobie poradzić Unia Europejska. Według Eurostatu stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 lat wyniosła we wrześniu 23,5 proc., o 0,4 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Stałego zatrudnienia nie może znaleźć ok. 5,6 miliona ludzi w tej grupie wiekowej. Najgorsza sytuacja panowała w Grecji, Hiszpanii i Chorwacji, gdzie przekraczało ono 50 procent, a najmniejsze było w Niemczech (7,7 proc.) oraz w Austrii (8,7 proc.). W Polsce wyniosło nieco więcej niż unijna średnia - 26,3 proc.
W listopadzie w Paryżu odbyła się specjalna konferencja poświęcona temu problemowi. Natomiast już na czerwcowym szczycie państw członkowskich, europejscy przywódcy zdecydowali o zwiększeniu nakładów finansowych na przeciwdziałanie bezrobociu. W latach 2014-20 państwa członkowskie będą mogły przeznaczyć na ten cel co najmniej 8 mld euro. W latach 2014-2015 pierwsze 6 mld euro trafi do państw najbardziej potrzebujących pomocy, gdzie bezrobocie osób poniżej 25. roku życia przekracza 25 proc. Wśród nich jest Polska, a na nasze konto wpłynie ok. 2 mld zł.
Badanie Eurobarometru zostało przeprowadzone metodą telefoniczną w dniach 29.04-18.05.2013 w 27 ówczesnych krajach członkowskich i Chorwacji, która do UE formalnie wstąpiła 1 lipca. Wzięło w nim udział 12 921 respondentów w wieku 18-35 lat. 503 z nich pochodziło z Polski.
KK /AK/WP.PL