Trwa ładowanie...

Kierowca bez licencji nie przewiezie pasażera

Okazjonalny przewóz osób, który tylko przypomina działalność taksówkową, za rok zniknie z naszych ulic. Bez licencji taksówkowej nie będzie można zarabiać na przewozie pasażerów. Taką zmianę wprowadza wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Kierowca bez licencji nie przewiezie pasażeraŹródło: AFP, fot: Nicolas Asfouri
d410fk9

Zgodnie z nowymi przepisami, z naszych dróg znikną samochody, których kierowcy świadczą tak zwany "okazjonalny przewóz osób". Są to przewoźnicy bez licencji i bez taksometrów. Nie muszą legitymować się zaświadczeniem o niekaralności i prowadzić działalności gospodarczej. Często jednak mają niższe ceny niż prawdziwe taksówki.

Po nowelizacji ustawy ci z nich, którzy będą chcieli nadal jeździć, będą musieli uzyskać licencję taksówkową. Oznacza to, że każdy kierowca, który zamierza zarabiać na przewozie pasażerów, będzie musiał spełnić takie same warunki i mieć takie same kwalifikacje - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ustawodawca dał kierowcom czas na odbycie szkolenia i zdanie egzaminu. Chętni do zostania taksówkarzami będą musieli ukończyć szkolenie z zakresu transportu drogowego taksówką i zdać egzamin. Sprawdzi on między innymi znajomość topografii miasta.

Okazjonalny przewóz osób zostanie dopuszczony tylko w pojazdach, które mogą przewozić powyżej siedmiu osób łącznie z kierowcą.

d410fk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d410fk9
d410fk9