Trwa ładowanie...

Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni. Ceny paliw w górę

Paliwa drożeją i wiele wskazuje na to, że za nasze lipcowe podróże będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej.

Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni. Ceny paliw w góręŹródło: Jupiterimages
d176h3h
d176h3h

Ceny paliw na rynku hurtowym idą ostro w górę. Według analityków e-petrol kombinacja drożejącej systematycznie ropy i kursu złotówki relacji do dolara utrzymującego się blisko tegorocznego maksimum nie mogła skończyć się inaczej, jak tylko rosnącymi cenami w krajowych rafineriach. Oznacza to, że w najbliższym czasie również ceny paliw podskoczą do niespotykanych od kwietnia poziomów.

- Warto zauważyć, że z tak wysokimi cenami na rynku hurtowym ostatni raz mieliśmy do czynienia na początku kwietnia tego roku, a wtedy tankując na stacjach za litr paliwa płaciliśmy około 5,60 PLN. Obecnie ceny są wyraźnie niższe – wynoszą 5,45 PLN/l w przypadku obu gatunków paliw - ale konsekwentnie rosną.

Eksperci BM Reflex uważają, iż średni poziom cen benzyny i oleju napędowego może wzrosnąć o około 5–7 groszy na litrze. Podobnego zdania są analitycy e-petrol, według których prognoza na najbliższe dni dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,43-5,53 PLN/l. Dla oleju napędowego wynosi on 5,44-5,54 PLN. W przypadku autogazu najczęściej będziemy spotykać ceny na poziomie 2,28-2,37 PLN/l.

Wszystko z powodu umocnienia dolara, wydarzeń w Egipcie i Syrii, jak również danych makro z USA.

d176h3h

Ze względu na protesty i strajki produkcja libijskiej ropy spadła w ostatnim miesiącu o 30 proc. Dodatkowo Egipt jest kolejnym krajem po Syrii, który obecnie zagraża stabilizacji strefy Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Regiony te to ponad 42 proc. ogólnoświatowej produkcji ropy naftowej. Wzrosło ryzyko dla transportu ropy z Zatoki Perskiej poprzez Morze Czerwone i kanał Sueski oraz ropociąg SUMED do Morza Śródziemnego.

Aktualnie litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 5,46 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 5,67 zł, oleju napędowego – 5,45 zł/l, a autogazu – 2,32 zł.

d176h3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d176h3h