KIO odrzuciła odwołanie Wärtsilä ws. przetargu na blok w EC Żerań
Warszawa, 18.12.2014 (ISBnews) - Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych odrzuciła zarzut spółki Wärtsilä o nieuwzględnieniu w przetargu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w EC Żerań silników tłokowych, podała PGNiG Termika. Decyzja nie wstrzymuje postępowania przetargowego.
18.12.2014 13:16
"Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych ogłosiła dzisiaj wyrok w sprawie odwołania firmy Wärtsilä na treść ogłoszenia o zamówieniu w przetargu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w EC Żerań. Zarzut dotyczący nieuwzględnienia w przetargu silników tłokowych został odrzucony" - głosi komunikat.
KIO uwzględniła natomiast zarzut dotyczący ograniczenia referencji w zakresie realizacji inwestycji tylko do krajów z obszaru GPA, ale - jak podkreślono - decyzja nie wstrzymuje dalszego postępowania przetargowego.
W listopadzie Adam Rajewski z polskiego oddziału Wärtsilä zapowiedział, że w związku z deklaracjami PGNiG Termika w sprawie przetargu na wybór generalnego wykonawcy modernizacji EC Żerań wyłącznie w oparciu o technologię gazowo-parową, Wärtsilä odwoła się od zapisów przetargu do KIO, jeśli zostanie on ogłoszony w zapowiadanym kształcie. Według Wärtsilä, zapisy ograniczające technologię byłyby niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, bezpodstawnie ograniczając konkurencję i zasady wolnego rynku.
Na początku grudnia Wärtsilä Finland OY (Wärtsilä) złożyła do KIO odwołanie od treści ogłoszenia przetargowego PGNiG Termika na modernizację Elektrociepłowni Żerań.
PGNiG Termika ogłosiła przetarg na przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań 25 listopada br. Jego zapisy stanowią, że w postępowaniu mogą wziąć udział tylko firmy dostarczające technologię opartą na turbinach gazowo-parowych. Przetarg wyklucza zatem możliwość udziału w nim alternatywnych rozwiązań, w tym silników tłokowych które dostarcza Wärtsilä. Moc nowego bloku na warszawskim Żeraniu ma wynosić 420-490 MWe oraz powyżej 250 MWt.
Wcześniej sales manager spółki w Polsce Adam Rajewski w rozmowie z agencją ISBnews informował, że fińska Wärtsilä chce uczestniczyć w przetargach w Polsce na elektrociepłownie oraz tzw. obiekty interwencyjne ze swoimi instalacjami w technologii silników tłokowych i docelowo zdobyć w Polsce "mocną pozycję" w segmencie instalacji kogeneracji gazowej powyżej 8 MW.
PGNiG Termika to największy w Polsce producent ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych metodą kogeneracji. Posiada elektrociepłownie w Warszawie: Ciepłownię Kawęczyn, Elektrociepłownię Siekierki, Elektrociepłownię Żerań, Ciepłownię Wola, Ciepłownię Regaty oraz Elektrociepłownię Pruszków w Pruszkowie.
(ISBnews)