Trwa ładowanie...
d2u39gi
d2u39gi

KIR rozliczyła w styczniu 129 mln transakcji wartych ponad 329 mld zł

Krajowa Izba Rozliczeniowa za pośrednictwem systemu ELIXIR rozliczyła w styczniu br. niemal 129 mln przelewów wartych ponad 329 mld zł. Z danych Izby wynika, że w przypadku rozliczeń w systemie EuroELIXIR rozliczono 1,11 mln transakcji wartych 6,36 mld euro.
Share
d2u39gi

W styczniu br. klienci banków zlecili za pośrednictwem systemu ELIXIR o ponad 8 mln transakcji mniej niż w grudniu 2013 r., ale z kolei było ich o ponad 3,3 mln więcej niż w styczniu 2013 r. - wynika z danych Izby. Wartościowo wzrost w ujęciu rocznym wyniósł ponad 8 mld zł - z prawie 321 mld zł w styczniu ub.r.

"Analizując statystyki systemów rozliczeniowych, zauważamy powiązanie liczby zlecanych transakcji z koniunkturą gospodarczą. Zwykle w grudniu notowany jest wzrost podstawowych wskaźników gospodarczych i jest to także miesiąc, w którym Izba przetwarza więcej przelewów" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Linii biznesowej rozliczenia w KIR Tomasz Jończyk.

Z wyliczeń Izby wynika, że 13 stycznia br. odnotowano rekordową w tamtym miesiącu liczbę zleceń przetworzonych w systemie ELIXIR. Tego dnia KIR rozliczyła 9,3 mln transakcji o łącznej wartości prawie 16 mld zł.

d2u39gi

Jeśli chodzi o transakcje przetworzone w systemie EuroELIXIR, czyli przy wykorzystaniu wspólnej waluty, to liczba transakcji sięgnęła 1,11 mln (w grudniu ub.r. - 1,17 mln), przewyższając dane ze stycznia 2013 r. o ponad 232 tys. "Porównując rok do roku, wartość tych transakcji była także wyższa - o blisko 1,7 mld euro - i wyniosła 6,36 mld euro (w grudniu ub.r. 7,1 mld euro)" - napisano w komunikacie KIR.

Izba podkreśliła, że rośnie też zainteresowanie klientów banków przelewami natychmiastowymi. W styczniu za pośrednictwem systemu Express ELIXIR klienci banków zrealizowali ponad 39 tys. takich przelewów. "Tym samym w stosunku do danych ze stycznia 2013 r. w statystykach systemu odnotowano blisko dwukrotny wzrost liczby zlecanych transakcji. Wartość przelewów natychmiastowych przetworzonych w styczniu przez KIR przekroczyła 247 mln zł" - wskazano.

KIR odpowiada za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami.

d2u39gi

Podziel się opinią

Share
d2u39gi
d2u39gi