Trwa ładowanie...

KIR: w czerwcu ponad 26 tys. ekspresowych przelewów

W czerwcu br. dokonano ponad 26 tys. ekspresowych przelewów wartych ponad 153 mln zł - poinformowała w czwartek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Izba odnotowała też 122 mln tradycyjnych przelewów o wartości ponad 304 mld zł.

Share
KIR: w czerwcu ponad 26 tys. ekspresowych przelewówŹródło: Jupiterimages
d2x08kb

Od czerwca 2012 r., czyli początku funkcjonowania systemu Express ELIXIR, który umożliwia przekazywanie środków pomiędzy bankami w kilka sekund, przez całą dobę - niezależnie od tego, czy przelewu dokonamy w dzień roboczy, czy w dzień wolny od pracy - dokonano ponad 151 tys. ekspresowych przelewów.

- Rok temu, w czerwcu 2012 r., rozliczyliśmy w sumie 911 takich przelewów, podczas gdy w czerwcu tego roku rozliczaliśmy ich średnio 873 dziennie - powiedział Tomasz Jończyk z KIR.

Obecnie, jak dodał, z tego systemu mogą korzystać klienci siedmiu banków: Alior Banku, BZ WBK, BRE Banku (w części korporacyjnej), ING Banku, Meritum Banku i Banku Millennium oraz Banku Polskiej Spółdzielczości. Jończyk wskazał też, że kolejnych 16 banków planuje wprowadzenie tej usługi.

d2x08kb

KIR poinformował, że w przypadku standardowego systemie rozliczeniowego ELIXIR w czerwcu przetworzonych zostało ponad 122 mln przelewów krajowych o wartości ponad 304 mld zł. Od początku br. łączna liczba transakcji krajowych przetworzonych w tym systemie wyniosła ponad 752 mln, a ich wartość osiągnęła 1,845 bln zł (dane do czerwca). Oznacza to w ujęciu rocznym wzrost liczby takich transakcji o 27 mln, a ich wartości o ponad 4 mld zł.

Z kolei w przypadku przelewów rozliczonych w euro (system EuroELIXIR) liczba przetworzonych przez KIR transakcji przekroczyła w czerwcu 1 mln, a ich wartość sięgnęła niemal 5,6 mld euro. W całym pierwszym półroczu w systemie tym przetworzono 5,8 mln transakcji wartych 31,8 mld euro. To wzrost liczby przelewów o 1,3 mln rok do roku, a ich wartości o 8,3 mld euro.

Krajowa Izba Rozliczeniowa odpowiada za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami.

d2x08kb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x08kb
d2x08kb