„Klarowne zasady, jasne decyzje”

O różnicach w rekrutacji między polską a międzynarodową firmą, rotacji pracowników działu HR opowie Dyrektor ds. Personalnych z HOOP Polska sp. z.o.o. Katarzyna Gutmańska

„Klarowne zasady, jasne decyzje”
Źródło zdjęć: © Thinkstock

27.01.2012 | aktual.: 27.01.2012 12:51

*O różnicach w rekrutacji między polską a międzynarodową firmą, rotacji pracowników działu HR opowie Dyrektor ds. Personalnych z HOOP Polska sp. z.o.o. Katarzyna Gutmańska. *

Jakimi zasadami kieruje się Pani w swoim zawodzie?

Klarowne zasady, jasne decyzje, otwarte podejście, gotowość na zmiany. Stosuję się również do słów „Postępuj zawsze właściwie. Da to satysfakcję kilku ludziom, a resztę zadziwi” autorstwa Marka Twaina.

Czy korzystają Państwo z usług agencji rekrutacyjnych? Co przemawia za wyborem konkretnego sposobu rekrutacji?

Większość rekrutacji prowadzimy we własnym zakresie, głównie ze względu na szybkość reakcji, strukturę ogólnopolską i dobrą znajomość firmy. Bardziej skomplikowane rekrutacje, wymagające dotarcia do konkretnych kandydatów, zlecamy firmom rekrutacyjnym. Dzięki dobrej znajomości rynku i potencjalnych kandydatów na wyższe stanowiska w firmie, są one w stanie polecić nam ciekawe kandydatury.

Jak wygląda proces rekrutacyjny w Państwa firmie?

Inicjatorem procesu rekrutacyjnego jest dyrektor konkretnego działu. Pracownicy ustalają z nim profil poszukiwanego pracownika – kompetencje, oczekiwane doświadczenie, wszelkie informacje istotne przy poszukiwaniu odpowiedniej osoby. Poszukiwanie rozpoczyna się od ogłoszenia w odpowiednio dobranym medium oraz sprawdzenia naszej bazy danych. Korzystamy też z własnej wiedzy oraz rekomendacji naszych pracowników. Po selekcji aplikacji prowadzony jest proces rozmów kwalifikacyjnych, czasem poszerzony o testy lub badanie umiejętności praktycznych. Najlepsze kandydatury, zwłaszcza na stanowiska kierownicze i dyrektorskie, są zatwierdzane przez przełożonych managera inicjującego proces.

W przeszłości pracowała Pani w Danone sp. z o. o. Jak porównuje Pani działalność rekrutacyjną w polskiej firmie, jaką jest Hoop Polska, z pracą w firmie międzynarodowej, jaką jest Danone?

Proces rekrutacyjny wygląda dość podobnie. Podobne kryteria, odniesienie do kompetencji. Jedyna zauważalna różnica to czas potrzebny na finalną decyzję. Jest trochę krótszy w mojej obecnej firmie.

Jak przedstawia się sytuacja rotacji pracowników działu HR Państwa firmy w 2011 roku względem roku 2010?

Ogólnie mówiąc, nie obserwuję rotacji wynikającej z inicjatywy pracowników. Ostatnie dwa lata przebiegały pod znakiem zmian w HOOP Polska. Początek roku 2010 był czasem poświęconym na zbudowanie nowej struktury, w której znalazło się więcej miejsca na „miękki HR”. Dział Personalny przeszedł zmianę jakościową. W bieżącym roku decyzją właścicieli spółki nasza centrala została przeniesiona do Kutna, przez co część zespołu zamiast dojazdów wybrała odejście z firmy.

Co wyróżnia Hoop Polska wśród innych pracodawców? Dlaczego warto podjąć u Państwa pracę?

Kandydaci poszukują różnych wartości wybierając nowego pracodawcę. U nas znajdą to, co mogą zaobserwować w naszym wizerunku – otwartość, dynamiczne tempo pracy i dobrą atmosferę.

W 2010 roku otrzymali Państwo tytuł Solidnego Pracodawcy. Do czego czują się Państwo zobowiązani posiadając ten tytuł? W jaki sposób budują Państwo pozytywny wizerunek pracodawcy?

Stosujemy jasne zasady, dbamy o rozwój pracowników, przykładamy dużą wagę do systematycznej i otwartej komunikacji. W okresie zmian, które ostatnio przechodziliśmy – np. relokacja siedziby, podjęliśmy pozytywny dialog z lokalnym rynkiem pracy. Jednocześnie czuliśmy się odpowiedzialni za pracowników nie zainteresowanych relokacją do Kutna. Przygotowaliśmy dla nich bardzo rozbudowany i uwzględniający indywidualne potrzeby program wspierający poszukiwanie nowej pracy. Zresztą bardzo skuteczny, prawie 90% uczestników znalazło nowe miejsce pracy.

Jakie korzyści czerpią Państwo z udziału w projekcie „Grasz o staż”?

„Grasz o staż” daje nam stałą możliwość kontaktu ze środowiskiem studenckim, jest możliwością zaangażowania managerów w zadania związane z udziałem w programie. Oczywiście jest także źródłem młodych talentów – kilku z naszych praktykantów po ukończeniu stażu przyjęło propozycje pracy.

rekruterpracownicyrekrutacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)