Kłopoty z opcjami mogą obniżyć przychody budżetu w kolejnych latach - Pawlak

16.2.Warszawa (PAP) - Kłopoty firm związane z umowami na opcje
walutowe mogą negatywne odbić się na przychodach budżetu w
kolejnych latach - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i...

16.2.Warszawa (PAP) - Kłopoty firm związane z umowami na opcje walutowe mogą negatywne odbić się na przychodach budżetu w kolejnych latach - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Zdaniem Pawlaka, w tej chwili nie ma możliwości udzielenia gwarancji rządowych firmom, które będą renegocjować z bankami umowy opcyjne i starać się np. o kredyt na spłatę zobowiązań.

"Z mojej dotychczasowej korespondencji z ministrem finansów wynika, że nie widzi on takiej możliwości. Jeśli spojrzymy na ten problem z punktu widzenia budżetu, to firmy, które wpadły w kłopoty przez opcje, nie zapłacą w tym roku podatku. A straty rozliczą przez najbliższe trzy lata. To zarżnięcie budżetu przez kolejne lata i minister finansów powinien być tego świadom" - powiedział Pawlak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Pawlak zapowiada, że projekt dotyczący renegocjacji umów na opcje walutowe stanie na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

"Sprawa jest pilna, jeśli nic nie zrobimy, to firmy, które miały zyski, a ponoszą straty z powodu opcji, będą musiały ogłosić bankructwo i ich pracownicy zasilą szeregi bezrobotnych" - powiedział.

Zdaniem wicepremiera umowy opcyjne wymagają dostarczenia waluty przez firmy, które muszą ją w dużej części kupować na rynku, co powoduje dodatkowe osłabienie złotego.

"Ten mechanizm trzeba wyłączyć" - powiedział. (PAP)

mak/ pam/

Źródło artykułu:PAP
finansedeficytpawlak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)