KNF chce, by LtV dla kredytów hipotecznych SKOK wynosił 95% do 30 września 2016
Warszawa, 01.12.2014 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w projekcie Rekomendacji A-skok proponuje, by wskaźnik LtV dla kredytów hipotecznych, udzielanych przez Kasy nie przekraczał 95% wartości nieruchomości do 30 września 2016 roku, a następnie obniżył się do poziomu 90% do 30 września 2017 r. - dla kredytów hipotecznych udzielonych po 1 października, wynika z projektu.
"W przypadku ekspozycji kredytowych zabezpieczonych na nieruchomościach, wartość wskaźnika LtV w momencie udzielenia kredytu nie powinna przekraczać poziomu:
a) 80% lub, b) 90% w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca 80% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku w kasie lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP, przy czym:
- dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie powstałych w okresie do 30 września 2016 r. wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać poziomu 95%,
- dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie powstałych w okresie od 1 października 2016 r. do 30 września 2017 r. wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać poziomu 90%,
- dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie powstałych w okresie od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać poziomu:
85% lub 90% w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca 85% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku w kasie lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP" - czytamy w projekcie Rekomendacji A-skok.
Komisja proponuje, że w przypadku ekspozycji kredytowych zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych wartość wskaźnika LtV w momencie udzielenia kredytu nie powinna przekraczać poziomu: 50% lub 60% - w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca 50% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku w kasie lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP.
Komisja Nadzoru Finansowego opracowała i przekazała do konsultacji publicznych projekty dwóch Rekomendacji A-skok i Rekomendacji B-skok dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych. Pierwsza dotyczy zarządzana ekspozycjami kredytowymi, a druga dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego. Celem Rekomendacji jest ograniczenie ryzyka kredytowego występującego w działalności Kas.
Komisja oczekuje, że obie Rekomendacje zostaną wprowadzone w życie nie później niż do 30 marca 2016 r.
(ISBnews)