Trwa ładowanie...

Kolejna podwyżka. I to tuż przed świętami!

Warzywa i owoce będą droższe. To już pewne. Jak informuje Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach ceny w hurcie niektórych produktów wzrosły o blisko 100 proc.

Share
Kolejna podwyżka. I to tuż przed świętami!
Źródło: WP.PL, Fot: Izabela Trzaska
d2nythf

Warzywa i owoce będą droższe. To już pewne. Jak informuje Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, ceny w hurcie niektórych produktów wzrosły o blisko 100 proc.!

Mniejsze zbiory, mrozy i opady śniegu oraz wysoki kursu euro - to wszystko powoduje, że owoce i warzywa są coraz droższe - tłumaczy Małgorzata Skoczowska z WR-SRH SA w Broniszach.

d2nythf

Ceny rosną i w hurcie, i w detalu. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia - okres wzmożonych zakupów, więc podwyżki dotkną tak naprawdę wszystkich.

Hurtowa oferta świąteczna jest już kompletna. W sprzedaży są suszone śliwki, gruszki i jabłka, chrzan, olej rzepakowy, mak i oczywiście cytrusy.
- Suszone śliwki kosztują od 7 do 12 zł za kilogram. Owoce wydrylowane (bez pestek) są droższe, a ceny są wyższe o 50 proc. niż rok temu - informuje Małgorzata Skoczowska.

Mandarynki i pomarańcze są w cenach podobnych do zeszłorocznych. Za pomarańcze w 10-kilogramowych opakowaniach trzeba zapłacić od 3 do 4,2 zł za kg. Mandarynki w hurcie kosztują od 2,70 do 5,5 zł za kilogram. O 10-12 proc. droższe niż w ubiegłym roku są grapefruity. W górę idzie cena bananów, które teraz w opakowaniach po 18 kg kosztują powyżej 4 zł za kg. Zdecydowanie staniały za to cytryny, które importerzy z Bronisz oferują w cenie od 2,90 do 3,50 czyli o 20 proc. taniej niż przed rokiem.

Także ceny owoców rosnących w naszym klimacie są dużo wyższe. - Jabłka są o wiele droższe niż rok temu. Za najwyższą klasę ekstra w ofercie hurtowej w Broniszach sklepy płacą 2,5 zł za kilogram. W ubiegłym roku średnie ceny płacone za większość odmian oscylowały wokół 1 złotego. Gruszki zdrożały jedynie o 20 proc. droższe.

d2nythf

Kapusta na wagę złota

Rosną ceny większości polskich produktów. Cebula jest droższa o 90% w porównaniu z cenami sprzed roku. Nadal rekordy cenowe bije kapusta biała, która sprzedawana jest w Broniszach w cenie od 1,25 do 1,75 zł/kg, podczas gdy w grudniu 2009 roku, maksymalne ceny tego warzywa nie przekraczały 65 groszy za kilogram. Co za tym idzie droższa jest też kapusta kwaszona.

- Mniejsza podaż krajowej kapusty spowodowała, że po raz pierwszy o tej porze pojawiła się kapusta biała z importu - z Austrii, która jest w cenie od 1,80 do 2,00 zł za kilogram - zauważa Małgorzata Skoczowska.

W górę idzie cena marchwi. Obecnie kosztuje od 1 zł do 1,40 zł za kg - czyli dwa razy drożej niż przed rokiem. Drożeją ziemniaki. Ich cena w hurcie to od 78 do 95 groszy za kilogram (wzrost o 20 proc.

Czy są jakiejś dobre wiadomości tuż przed świętami? Jak informują Bronisze tanie są suszone grzyby. Było ich jesienią pod dostatkiem, stąd ceny są ponad 50 proc. niższe niż w 2009 roku.

d2nythf

Skąd te ceny?

Według danych GUS zbiory warzyw gruntowych w 2010 roku oceniane są na 4,2 mln ton czyli o 13% mniej w porównaniu do produkcji 2009 r.

- Najsłabsze plony zanotowano dla warzyw kapustnych i cebuli. Kapusty zebrano 1mln 81 tys. ton - czyli 87 proc. produkcji z 2009 r. Cebuli tylko 560 tys. ton - co stanowi 79 proc. produkcji z 2009 r - informują nas w Broniszach.

Owoców z drzew zebrano ok. 2,5 mln ton ponad 20% mniej niż w 2009 roku. Jabłek było 2 mln 105 tys. ton (80 proc. produkcji z 2009 r), gruszek 61 tys. ton (73,4 proc. produkcji z 2009 r), śliwek 92 tys. ton – (76 proc. produkcji ubiegłorocznej).

Na wzrost cen wpływ ma wpływ aura. Ochłodzenie, utrudnienia w transporcie połączone z tendencjami na rynkach międzynarodowych (o nich informowaliśmy wczoraj)
powodują, że w święta za warzywa i owoce zapłacimy więcej niż przed rokiem W ostatnich tygodniach na ceny wpływ miała także aura. Utrudnienia w transporcie, a także ochłodzenie rzutuje na poziom cen.

(fot. Bronisze - Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy )
Źródło: (fot. Bronisze - Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy )
d2nythf

Podziel się opinią

Share
d2nythf
d2nythf