Trwa ładowanie...
d16cnao
finanse
06-07-2011 16:39

Kolejna tura rozmów ws. reformy emerytur mundurowych 20 lipca

06.07. Warszawa (PAP) - 20 lipca odbędzie się następne spotkanie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad założeniami do reformy systemu emerytur mundurowych. W środę w...

d16cnao
d16cnao

06.07. Warszawa (PAP) - 20 lipca odbędzie się następne spotkanie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad założeniami do reformy systemu emerytur mundurowych. W środę w kancelarii premiera omówiono kwestie dotyczące orzecznictwa rentowego w służbach mundurowych.

Nad szczegółami reformy, mającej prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej służb podległych MSWiA i żołnierzy, od grudnia 2010 roku pracuje zespół pod przewodnictwem szefa doradców premiera Michała Boniego. W skład tego gremium wchodzą przedstawiciele rządu, m.in. MSWiA i MON oraz Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

Jak dotąd strony porozumiały się, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby. Pozostałe będą mogły wybrać między starym a nowym systemem. Na początku prac zespołu ustalono, że reforma wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. Teraz jednak wiadomo, że nie uda się wprowadzić jej w tym terminie, ponieważ Sejm nie zdążyłby w tej kadencji uchwalić odpowiednich ustaw, a 9 października planowane są wybory parlamentarne.

Podczas ostatniego spotkania w połowie czerwca związkowcy przedstawili propozycję, według której funkcjonariusze mieliby nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby bez względu na wiek. Według drugiego wariantu mundurowi nabywaliby prawo emerytury po 25 latach służby i ukończeniu 50. roku życia.

d16cnao

Strona rządowa już wcześniej zaproponowała, aby nowo wstępujący do służby nabywali uprawnienia emerytalne po przepracowaniu 25 lat i po ukończeniu 55. roku życia. Z tą propozycją związkowcy się jednak nie zgadzają. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych chce także, by w nowym systemie emerytalnym po 25 latach służby podstawa wymiaru emerytury wynosiła co najmniej 60 proc. ostatniej pensji i wzrastała za każdy kolejny rok służby o 3 proc. aż do 85 proc.

Reforma systemu emerytur mundurowych może dotyczyć w sumie około 250 tys. funkcjonariuszy i żołnierzy. Według danych MON z 31 marca br. wojskowe emerytury pobierało ponad 106 tys. byłych żołnierzy. Średnie świadczenie emerytalne w wojsku to ponad 2,9 tys. zł. (PAP)

gdyj/ mtb/ itm/ gma/

d16cnao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cnao