Trwa ładowanie...

Kolejne cięcie cen sprzedaży ropy naftowej przez OPEC

Wczoraj na rynkach towarowych widać było wyraźną przewagę koloru czerwonego. Spadały ceny
surowców energetycznych (oprócz gazu ziemnego), metali przemysłowych i szlachetnych, a także
zdecydowanej większości towarów rolnych. Indeks CRB zakończył wtorkową sesję spadkiem o 1,87%
do poziomu 223,65 pkt.

Kolejne cięcie cen sprzedaży ropy naftowej przez OPECŹródło: Fotolia
d3qhk2d
d3qhk2d

Wczoraj na rynkach towarowych widać było wyraźną przewagę koloru czerwonego. Spadały ceny surowców energetycznych (oprócz gazu ziemnego), metali przemysłowych i szlachetnych, a także zdecydowanej większości towarów rolnych. Indeks CRB zakończył wtorkową sesję spadkiem o 1,87 procent do poziomu 223,65 pkt.

Powrót cen ropy do spadków

Wczoraj liderami spadków były kawa i sok pomarańczowy, jednak na pierwszy plan wysunęła się również spora przecena ropy naftowej. Cena ropy WTI we wtorek spadła o 2,8%, schodząc tym samym poniżej 51 USD za baryłkę.

Przecena ropy naftowej nie była niespodzianką – wielu obserwatorów i uczestników rynku ropy naftowej podkreślało, że korekta wzrostowa cen ropy nie powinna potrwać długo, ponieważ brakuje fundamentalnych podstaw do tego, aby notowania tego surowca dalej pięły się w górę. W takim tonie wypowiedział się wczoraj prezes Vitol Group – największego na świecie tradera na rynku paliw. Ian Taylor podkreślił, że dopiero w drugiej połowie tego roku zrównoważą się popyt i podaż ropy naftowej na świecie. Wcześniej na rynku tym będziemy obserwować nadwyżkę, która, według szafa Vitol, może doprowadzić do kolejnego ruchu spadkowego cen ropy naftowej.

d3qhk2d

Krytyka OPEC

Jednak są też tacy, którzy przestrzegają przed zbyt dużym cięciem produkcji. Igor Seczin, prezes Rosnieftu, powiedział wczoraj podczas londyńskiej konferencji, że zbyt agresywne cięcie produkcji mogłoby doprowadzić do deficytu ropy naftowej w IV kw. tego roku. Jednocześnie Seczin zaznaczył, że Rosnieft nie ma zamiaru ograniczać wydobycia tego surowca.

Seczin skrytykował także działania OPEC, twierdząc, że kartel ten „destabilizuje” rynek ropy poprzez swoje próby utrzymania udziału w rynku. Zresztą, kolejne działania OPEC w tej kwestii widoczne były już dzisiaj: pojawiły się bowiem informacje o tym, że Arabia Saudyjska, Iran i Irak obniżyły marcowe ceny sprzedaży ropy naftowej do azjatyckich odbiorców. To ewidentny sygnał, że konkurencja pomiędzy producentami „czarnego złota” się zaostrza. To zaś dla inwestorów może oznaczać dalszą presję na spadek cen ropy naftowej.

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Reakcje na raport USDA

Pesymiści przeważali wczoraj także na rynkach zbóż. Notowania kukurydzy i soi spadły o około jeden procent, natomiast pszenica została przeceniona o ok. 1,6%. Zgodnie z oczekiwaniami, wyraźniejsza zmienność cen na tych rynkach pojawiła się dopiero po publikacji comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), prezentującego m.in. dane z amerykańskiego i globalnego rynku zbóż.

d3qhk2d

W powyższym raporcie USDA oszacowało zapasy pszenicy w Stanach Zjednoczonych na większe niż oczekiwano - w rezultacie notowania pszenicy skierowały się w dół. Jednocześnie, zaprezentowane liczby dotyczące zapasów kukurydzy i soi okazały się mniejsze od oczekiwań - jednak mimo to, notowania obu tych zbóż również spadły. To sygnał, że inwestorzy zwracają już większą uwagę na zbliżające się żniwa w Ameryce Południowej, które mają być obfite.

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d3qhk2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qhk2d