Trwa ładowanie...

Kolejne rekordy zużycia prądu

Mamy jeszcze rezerwy mocy. Ale czy w pewnych okolicznościach może dojść do przeciążenia sieci - docieka "Rzeczpospolita".

Kolejne rekordy zużycia prąduŹródło: Fotolia, fot: goodluz
d12dsqk
d12dsqk

Polskie Sieci Elektroenergetyczne dzień po dniu informowały o rosnącym zużyciu energii w porannym szczycie. W ostatni wtorek było to 21,76 tys. MW, a w środę już o prawie 50 MW więcej. Artur Stawiarski z RWE Stoen Operator obserwuje znacznie większe obciążenia sieci po południu oraz między godziną 19 a 21.

Większe zużycie to efekt naszego upodobania do komfortowych temperatur. Kiedy żar leje się z nieba, włączamy wentylatory i ustawiamy klimatyzatory na niższą temperaturę. Czy w tej sytuacji grozi nam blakcout, czyli nieprzewidziane przerwanie dostaw energii na rozległym obszarze?

Jak wynika z danych operatora systemu przesyłowego, mamy jeszcze wystarczające rezerwy mocy. Margines wynosi około 15 proc. w szczycie zapotrzebowania. - Stany zagrożeń mogą się pojawić przy wzroście zapotrzebowania o kolejny 1 GW - stwierdza Stanisław Poręba, menedżer w zespole zajmującym się energetyką w firmie doradczej EY.

d12dsqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12dsqk