Trwa ładowanie...
d1ob4oj
d1ob4oj
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Kolejne szczyty

Zauważalny impuls wzrostowy na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, blisko jednoprocentowy wzrost wartości indeksu Nikkei oraz utrzymujący się pozytywny sentyment inwestycyjny wśród najpłynniejszych akcji notowanych na warszawskim parkiecie spowodowały, iż indeks WIG20 dzisiejszy dzień rozpoczął od wzrostów z otwarciem na poziomie 2558,71 pkt (+0,28%).
Share
d1ob4oj

Pierwsza godzina handlu to siedmiopunktowy zakres konsolidacji pomiędzy 2555 a 2562 pkt, od którego tuż po godzinie 10.00 doszło do wybicia górą z wyznaczeniem lokalnego maksimum dzisiejszej sesji na 2571,09 pkt. Za tak dynamiczny impuls wzrostowy odpowiedzialne były głównie walory KGHM-u oraz PKN Orlen. Niestety brak istotnego wsparcia pozostałych blue chipów spowodował, iż do południa indeks spółek o największej kapitalizacji spadł w rejon dzisiejszego otwarcia. Kolejne godziny handlu to konsolidacja w rejonie 2559-2564, dopiero pozytywny początek handlu na Wall Street zdopingował byki do kolejnej ofensywy, przy czym poziom maksimum dzisiejszej sesji został poprawiony dopiero na fixingu. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył dzisiejszy dzień na poziomie 2575,81 pkt (+0,95%) przy obrotach na całym rynku 959 mln zł. Wśród spółek o największej kapitalizacji dobrze prezentowały się wspomniany już wcześniej KGHM i PKN Orlen. Pozytywnie zachowywały się także akcje Tauronu, TVN-u oraz Bogdanki, które dodatkowo
zanotowały najwyższy kurs od początku notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Hamulcowym dla większej skali wzrostów były akcje PKOBP, które w dalszym ciągu nie są w stanie na stałe przebić się powyżej ważnej bariery podażowej na 36,30 zł. Z szerokiego grona spółek o małej i średniej kapitalizacji istotny impet wzrostowy zanotowały akcje Resbudu, ATM Grupa oraz Komputronik. Blisko czteroprocentową stopę zwrotu zanotowały akcje Ekoexportu. W porannym komunikacie zarząd spółki potwierdził 3-letnie zamówienie na sprzedaż mikrosfery szarej. Wysokość zamówienia to 1513500 euro. Blisko 3-procentową stopę zwrotu zanotowały także akcje Wasko. Zarząd spółki poinformował, iż w dzisiaj spółka zależna COIG podpisała umowę z Katowickim Holdingiem Węglowym na kompleksową obsługę informatyczną. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 61,2 mln zł.

Dzisiejsza sesja to kontynuacja bardzo dobrego sentymentu dla akcji sektora surowcowego, dzięki którym już od kilku tygodni indeks WIG20 jest w stanie przełamywać kolejne bariery podażowe. Zagrożeniem dla dalszych wzrostów jest widoczny brak szerokości rynku. Jeżeli obserwowana sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie i do głównych motorów wzrostów nie dołączą pozostałe spółki bądź nie zastąpią ich spółki o istotnym udziale w kreowaniu wartości indeksu WIG20, takich jak PKO BP czy PEKAO S.A., korekta może być znacząca z minimalnym 120-punktowym spadkiem (korekta spadkowa 14.09-26.10.2012) z typowym 210-punktowym spadkiem (05.07-24.07.2012).

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

d1ob4oj

Podziel się opinią

Share
d1ob4oj
d1ob4oj