Trwa ładowanie...
d2trqdn
23-07-2010 09:44

Kolejny trudny rok dla polskiego piwa

Upał w wakacje może nie wystarczyć browarom do odrobienia spadku sprzedaży w I półroczu, który wyniósł prawie 3 procent.

d2trqdn
d2trqdn

Polacy wydadzą w 2010 r. na piwo 19,1 mld złotych, o niemal 5 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z prognozy firmy badawczej Euromonitor International. Wolumen sprzedaży piwa może według niej spaść w tym roku o nieco ponad 3 proc.

– Cieszy nas poprawa pogody, ponieważ przekłada się na wzrost sprzedaży piwa. Jednak wysoka temperatura musiałaby utrzymać się bardzo długo, aby branża mogła zrekompensować sobie spadek sprzedaży z 2009 r. i słaby początek tego roku – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy grupy Żywiec, wicelidera rynku piwa.

Z danych opublikowanych przez Związek Browary Polskie w lutym 2010 r. wynika, że w ubiegłym roku sprzedaż piwa zmalała w naszym kraju o około jedną dziesiątą. Tak słaby wynik to skutek kryzysu, podwyżki akcyzy i nasycenia rynku. Na koniec 2009 r. spożycie piwa wynosiło 85 litrów na osobę.

Pierwsze półrocze tego roku przyniosło pogłębienie spadków. Z zestawienia branżowego, do którego dotarł „Parkiet”, wynika, że popyt na piwo mógł zmniejszyć się w tym czasie w Polsce o ok. 3 proc. Z powodu niskiej temperatury, powodzi i żałoby narodowej słaby był drugi kwartał.

d2trqdn

W tym czasie sprzedaż Kompanii Piwowarskiej, lidera polskiego rynku, zmalała o jedną dziesiątą. Spadek ten jest o 1 pkt proc. większy od zanotowanego w Europie przez jej właściciela, którym jest koncern SABMiller. Wczoraj ten piwny gigant z RPA podał wielkość sprzedaży w pierwszym kwartale roku obrotowego, który zaczął się 1 kwietnia 2010 r. Była ona o 1 proc. niższa niż przed rokiem.

W Kompanii Piwowarskiej tłumaczą, że ich wynik jest gorszy od średniej rynkowej, ponieważ nie walczą za pomocą ceny. – Nie zależy nam, aby sprzedawać dużo bardzo taniego piwa, bo to niszczy wizerunek branży. Chcemy poprawiać wartość naszych marek – tłumaczy Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej.

Wyników półrocznych nie zdradza na razie grupa Żywiec, kontrolowana przez koncern Heineken. Poda je w przyszłym miesiącu. Ustaliliśmy, że wielkość sprzedaży firmy mogła zmaleć w pierwszej połowie roku o ponad 5 proc.

Wyników nie podaje także Carlsberg Polska. Z naszych informacji wynika, że w przeciwieństwie do dwóch największych konkurentów trzeciemu graczowi udało się poprawić sprzedaż w pierwszym półroczu.Według Euromonitora niewielkie ożywienie w polskiej branży piwnej możliwe jest w 2012 r. Nasze wydatki na piwo powinny wynieść wówczas 19,3 mld zł. Jednak dopiero w 2014 r. wartość sprzedaży nieznacznie przekroczy poziom z 2009 roku.

Zdaniem Christophera Barrowa, prezesa Żywca (1 sierpnia 2010 r. stanie na czele Heineken Brazylia), nie należy spodziewać się, że po zakończeniu spowolnienia na rynku piwa popyt na nie będzie rósł tak szybko jak kilka lat temu. Uważa on, że sprzedaż będzie się zwiększać o 1–2 proc. rocznie.

Beata Drewnowska
PARKIET

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn