Kolekcja Barbary Piaseckiej-Johnson na aukcji

Obrazy, rzeźby, meble i inne obiekty sztuki należące do Barbary Piaseckiej-Johnson, obejmujące okres 200 lat od późnego gotyku po rozkwit baroku, zostały wystawione na sprzedaż w znanym domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie.

01.07.2009 | aktual.: 01.07.2009 18:22

Piasecka-Johnson jest kolekcjonerką, koneserką i filantropką, wdową po J. Sewardzie Johnsonie Sr., współzałożycielu firmy medycznej i farmaceutycznej Johnson&Johnson, znanym kolekcjonerze sztuki.

Według wyceny Sotheby's łączny przychód ze sprzedaży kolekcji może jej przynieść ok. 5 mln funtów.

Właścicielka wystawiła na sprzedaż m. in. obrazy i rzeźby epoki renesansu i baroku (głównie włoskiego i hiszpańskiego).

Uwagę zwraca m. in. Prometeusz w wymiarach 194 cm na 156 cm, namalowany przez hiszpańskiego malarza Jusepe de Riberę, zwanego Lo Spagnoletto. Jest to pierwszy z cyklu obrazów o tematyce mitologicznych gigantów i tytanów tego artysty. Cenę sprzedaży Prometeusza Ribery Sotheby's wycenia na 800 tys.-1,2 mln funtów.

Dwa inne obrazy Ribery z tego cyklu z 1632 roku wiszą w madryckim Prado.

Wśród innych dzieł wystawionych na aukcję są m.in. namalowany przez Włocha Lodovico Carracciego w czasach kontrreformacji wizerunek św. Piotra pokutnika, wyceniony na 400-600 tys. funtów, późnogotycki olejny wizerunek Chrystusa niosącego krzyż pędzla Andrea Solario, którego dramatyzm i realizm nasuwają skojarzenia ze sztuką Leonarda da Vinci (250-350 tys. funtów) oraz portret księcia Kosmy Medyceusza - pierwszego z dynastii tego znanego kupieckiego i bankierskiego rodu z Florencji) pędzla Jacopo Carucciego z 1538 roku (300-500 tys. funtów).

Piasecka-Johnson wystawiła też cenne rzeźby z marmuru i brązu, w tym reprezentujące epokę Cinquecento (wczesnego włoskiego renesansu XV wieku), włoskie meble z XVI i XVII w., renesansowe łoże francuskie rzeźbione z orzecha (II. połowa XVI w.), francuskie gobeliny.

Urodzona w 1937 roku w Polsce Piasecka ukończyła historię sztuki we Wrocławiu. Była gosposią, pokojówką i kochanką J. Sewarda Johnsona Sr., za którego wyszła za mąż, zostając w 1971 roku jego trzecią żoną. Po jego śmierci w 1983 roku odziedziczyła większość jego imponującej kolekcji sztuki i majątku, mimo prób podważenia testamentu przez innych spadkobierców.

Magazyn "Forbes" wycenia jej fortunę na 2,6 mld USD. Obecnie Piasecka-Johnson mieszka głównie w Monte Carlo i wspiera różne inicjatywy charytatywne zwłaszcza w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
sztukaaukcjadom aukcyjny
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także