Komandosi z Lublińca zatrzymali talibskich rebeliantów (komunikat)

...

28.04.2011 | aktual.: 28.04.2011 14:23

28.04. Warszawa - PKW Afganistan informuje:

Aresztowanie Mullah Bashara i Riah Sudina znajdujących się na liście JPEL (z ang. Joint Prioritized Effects List) najbardziej poszukiwanych rebeliantów w Afganistanie oraz przechwycenie materiałów do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych to tylko niektóre z sukcesów, jakie odnotowali w pierwszym tygodniu żołnierze IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Zatrzymanie Mullah Bashara przeprowadzili żołnierze z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca przy współudziale Narodowej Komórki Wywiadu. Bezpośredniego wsparcia lotniczego udzielili im piloci z Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej.

Zatrzymania dokonano w budynku, w którym Mullah Bashar najprawdopodobniej organizował spotkania oraz planował ataki na żołnierzy ISAF i afgańskich sił bezpieczeństwa. Przeprowadzona bez jednego strzału akcja całkowicie zaskoczyła poszukiwanych talibów. -Kiedy zorientował się, że po niego przyszliśmy próbował jeszcze się ukryć w specjalnie przygotowanym do tego miejscu, ale nie miał szans. Został błyskawicznie obezwładniony.- relacjonuje jeden z żołnierzy.

Aresztowany to prawa ręka Mullah Qadira, przywódcy jednego z ugrupowań Talibów działających w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych. Zajmował się on planowaniem, organizacją i koordynacją ataków z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych oraz ostrzałów baz sił koalicyjnych ISAF w Ghazni.

Kolejny poszukiwany Riah Sudin i czterech jego współpracowników zostało schwytanych podczas wspólnej operacji komandosów JW. GROM i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Dzięki informacjom zdobytym przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego udało się ustalić miejsce ich przebywania i w szczegółach zaplanować misję. Zatrzymany, to talibski przywódca średniego szczebla dowodzący grupą 65 bojowników. Odpowiedzialny jest miedzy innymi za produkcję i rozprowadzanie improwizowanych ładunków wybuchowych IED (z ang. Improvised Explosive Device).

Operacja wspierana była przez Samodzielną Grupę Powietrzno - Szturmową. -Współpraca z siłami specjalnymi to odpowiedzialne i trudne zadanie. Niemniej jednak bardzo dobre przygotowanie w kraju i doświadczenie wyniesione z Iraku i Afganistanu okazuje się bezcenne podczas tego typu misji.- zaznaczył pilot śmigłowca bojowego Mi-24 mjr Michał Łukaszuk.

Z kolei żołnierze zgrupowania bojowego Bravo stacjonujący w bazie Warrior, uniemożliwili podłożenie improwizowanego ładunku wybuchowego IED przez kilku rebeliantów. Miało to miejsce kilka kilometrów na północ od polskiej bazy. Po zweryfikowaniu zamiarów i identyfikacji celu obsługa 152mm armato haubicy DANA skutecznie ostrzelała stanowisko przeciwnika. Jeden z rebeliantów poległ w wyniku kontaktu ogniowego, pozostali zostali zatrzymani. Na miejscu znaleziono blisko 100 kg materiału wybuchowego oraz zapalniki do sporządzenia IED.

Ogólnie, w ciągu zaledwie 6 dni od przejęcia odpowiedzialności za prowincję Ghazni, IX zmiana PKW Afganistan zdołała przejąć ponad 200 kg materiałów wybuchowych przeznaczonych do produkcji IED, 122mm rakiety oraz miny. Łącznie zatrzymano 15 osób. Ponadto saperzy IX. zmiany rozbroili 6 improwizowanych ładunków wybuchowych, podłożonych w różnych miejscach prowincji, a także5 niewybuchów pozostałych po minionych wojnach. -Jestem przekonany, że mocny początek naszej zmiany powinien być ostrzeżeniem dla rebeliantów. Nie jesteśmy w Ghazni po to by siedzieć w bazie, ale po to by sukcesywnie i skutecznie dzień po dniu osłabiać możliwości przeciwnika oraz zwiększać bezpieczeństwo w naszym rejonie.- podsumował dowódca Polskich Sil Zadaniowych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski.

Trzon IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie tworzą Polskie Siły Zadaniowe w składzie: żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Do operacji w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF w Afganistanie zostały wydzielone przede wszystkim siły z 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1. bpzmotZRz) z Międzyrzecza i 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7. bSKW) z Wędrzyna. Pozostałe elementy uzupełniają: Żandarmeria Wojskowa, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 49. pułk śmigłowców bojowych, Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno Wojskowej, Centralna Grupa Działań Psychologicznych oraz inne jednostki Sił Zbrojnych RP.

Oprócz PSZ w PKW Afganistan pełnią służbę komandosi JW. GROM, 1 Pułku Specjalnego Komandosów, Morskiej Jednostki Działań Specjalnych, Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych oraz Dowództwa Wojsk Specjalnych - tworząc Zgrupowanie Sił Specjalnych, podległe dowódcy Sił Specjalnych ISAF.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)