Komentarz poranny
W miniony poniedziałek doszło do przełamania na WIG-u 20 linii szyi (szeroko komentowanej obecnie) formacji głowy z ramionami.
13.07.2009 09:01
Cały poprzedni tydzień upłynął na ruchu bocznym, jednak kupującym nie udało się powrócić ponad poziom wytyczony przez wspomnianą linię. Osobiście dużo większą wagę przypisuję jednak wyłamaniu poniżej strefy wsparcia Fibonacciego: 1870 - 1877 pkt. do którego doszło również w poniedziałek, ale 22 czerwca. W wyniku zdeterminowanego ataku podaży i przełamania wskazanego zakresu cenowego wygenerowany wówczas został wiarygodny sygnał sprzedaży.
Od tego pamiętnego poniedziałku (WIG 20 stracił wtedy na wartości ponad 4%) strona popytowa przeszła tak naprawdę do opozycji, zachęcając tym samym podaż do nieco bardziej ofensywnych działań. W konsekwencji indeks znalazł się blisko kolejnej ważnej zapory popytowej Fibonacciego przebiegającej w zakresie: 1763 - 1772 pkt. Warto jedna nadmienić, że aktywność inwestorów pozostawia ostatnio wiele do życzenia i tym samym zarówno działania byków jak i niedźwiedzi odznaczają się ogromną pasywnością (nie jest to zatem czynniki, który uwiarygadniałby obserwowane obecnie ruchy cenowe).Podaż ma jednak minimalnie większą przewagę, choć oczywiście nie tak powinien wyglądać proces przełamywania linii szyi wspomnianej już formacji głowy z ramionami.
Analizując jednak wykres indeksu WIG 20 pod kątem klasycznej analizy technicznej nie da się ukryć, że przewagę mają tutaj niedźwiedzie. Również z punktu widzenia zaawansowanych technik Fibonacciego cały czas obowiązuje na wykresie sygnał sprzedaży. Osobiście zmieniłbym tę rekomendację, gdyby bykom udało się w najbliższym czasie przedrzeć ponad zakres bariery podażowej: 1880 - 1885 pkt. Wymieniony zakres odznacza się naprawdę sporą wiarygodnością, gdyż grupują się tutaj ważne zniesienia wewnętrzne (między innymi: 38.2%, 50.0%. 78.6%, 88.6%) i projekcje cenowe Fibonacciego.
W przypadku kontynuacji ruchu spadkowego i przełamania strefy: 1763 - 1772 pkt. (co w sumie może nastąpić w nieco sztuczny sposób, gdyż podczas jutrzejszej sesji akcje KGHM-u będą już notowane bez prawa do dywidendy) zwróciłbym uwagę na kolejne ważne wsparcie Fibonacciego: 1727 - 1737 pkt. Oczekuję tutaj sporej presji popytowej i osobiście nie zdziwiłbym się, gdyby właśnie tutaj doszło do uformowania się lokalnego dołka.
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK SA