Komentarz poranny

Czwartkowa sesja zakończyła się zwyżką indeksów. W pierwszych godzinach handlu na rynku przeważała strona podażowa, ale przed południem pojawił się popyt, który odrobił straty i zapewnił wzrost do nowych maksimów.

Zamknięcie nastąpiło w rejonie dziennego szczytu, co z kolei zapewnia pozytywną wymowę sesji i sugeruje kontynuację wzrostu. WIG-20 wytyczył dzienne minimum na 1709 pkt., natomiast zamknięcie nastąpiło 75 punktów powyżej tego poziomu. Pozytywnie oceniam pokonanie 1760 pkt., przy którym to poziomie rynek zawahał się rano i skąd została zainicjowana korekta oraz pokonanie poziomu 1780 pkt., bo to zdaje się odzwierciedlać siłę kupujących. Z drugiej strony przynajmniej w krótkim terminie rynek staje się coraz bardziej wykupiony i mam wrażenie, iż z każdym wzrostem będzie coraz bardziej odczuwalna presja ze strony sprzedających. Najbliższy opór dla indeksu wytycza linia górnego ograniczenia kanału wzrostowego na 1842 pkt., a w razie jej przełamania będę oczekiwał na test 1880 lub też 1921 pakt. Te dwa ostatnie poziomy są naturalnymi poziomami docelowymi, które wynikają z równości fal wzrostowych, jak również z lokalnego maksimum z początku stycznia br.

Najbliższe wsparcie znajduje się na 1763 pkt., a w razie jego przełamania popyt winien pojawić się na 1735 pkt., gdzie znajduje się górne ograniczenie bazowego kanału wzrostowego, z którego nastąpiło wcześniej wybicie w górę. Ewentualne przełamanie tego wsparcia odczytam jako sygnał testu wsparcia na 1709 lub też 1650 pkt. Spadek poniżej tego ostatniego poziomu odczytam negatywnie i będę się zastanawiał czy potencjał wzrostowy nie został już wyczerpany. W świetle zasady fal na wykresie można doszukać się już impulsu od dna na 1480 pkt., z tym zastrzeżeniem, iż wygląda on nieco inaczej, z racji faktu, iż obecnie największy dystans w obrębie tego ruchu przebyła fala pierwsza, a nie jak to mam zazwyczaj miejsce fala trzecia.

Kolejne impulsy wzrostowe są coraz krótsze, a fala czwarta naszła na szczyt fali pierwszej, co może rodzić pewne obawy interpretacyjne, choć z drugiej strony ruch w takim wypadku można by podciągnąć pod formacje klina zwyżkującego, który jak wiadomo jest wyjątkiem od zasady. Poza tym na wykresie WIG-u najścia nie ma. W tym kontekście dodatkowym oporem dla WIG-20 jest poziom 1846 pakt., jest on ważny, bo w razie jego przebicia fala trzecia byłaby najkrótsza, a to jak wiadomo jest fundamentem teorii Elliota, iż fala trzecia nigdy nie jest najkrótsza. Jeśli ten opór zostanie pokonany, trzeba będzie rozważać znacznie bardziej optymistyczne i ofensywne interpretacje wykresu.

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/22066/20090414_biuletyn.pdf )

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)