Komentarz poranny
Piątkowa sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, ale chyba najważniejszą charakterystyką było to, iż zmiany nie były znaczące.
11.05.2009 | aktual.: 11.05.2009 09:47
Być może byłoby dużo gorzej, gdyby nie popyt na akcje KGHM, które zyskały ponad 9%, dzięki czemu znacząco wpłynęły na zachowanie głównych indeksów WIG-20 i WIG-u. Po wyższym otwarciu WIG-20 wytyczył dzienne maksimum na 1865 pkt., ale w kolejnych godzinach poruszał się w zakresie 1820-1850 pkt. Przebicie dolnego ograniczenia konsolidacji będzie miało negatywną wymowę i będzie zapowiadało test wsparcia na 1790 pkt. W przypadku jego przebicia będę zwracał uwagę na 1769 pkt., a spadek poniżej tego pułapu będzie wymuszał zastanowienie się nad alternatywnymi scenariuszami dla indeksu. Do tego czasu zakładam, iż spadek ma podłoże korekcyjne, po czym indeks będzie kontynuował zwyżkę do nowych maksimów. Najlepiej by było, gdyby korekta nie była głębsza niż do 1790 pkt., gdyż to będzie wskazywało na słabość strony popytowej, a przecież jak na razie fala trzecia jest znacznie słabsza niż fala pierwsza w obrębie fali c, w związku z czym ewentualna głęboka korekta nie będzie dobrym prognostykiem, no chyba, że zwyżka
przybierze bardziej rozbudowany wzór.
W przypadku ewentualnego przełamania 1769 pkt. Popyt winien pojawić się na linii przyspieszonego trendu wzrostowego na 1756 lub też na 1718 pkt. Najbliższy opór dla indeksu znajduje się na 1852 pkt., a ewentualne przebicie tego poziomu będzie zapowiadało test 1871 pkt. W przypadku silniejszej zwyżki kolejnym celem winien być ostatni wierzchołek na 1904 pkt. W przypadku jego przebicia kolejne ważne opory widzę na 1921 oraz 1949 pkt. W przypadku silniejszego ruchu kolejnym celem winien być poziom 2050 pkt. Patrząc na zachowanie poszczególnych spółek najlepsze wrażenie w dalszym ciągu sprawiają akcje KGHM-u i Cersanitu, ale niepokój musi wywoływać pogorszenie wskazań dla wielu spółek Np. Asseco Poland czy Polimex Mostostal gdzie zostały przełamane linie przyspieszonych trendów wzrostowych, do tego podaż na oporach na BRE czy PGNiG.
Cały czas najsłabiej prezentuje się wykres TP SA, która poprawiła swoje minimum, a pytaniem pozostaje czy kupującym uda się ocalić linię trendu wzrostowego, która teraz znajduje się na 16,84 zł. Z punktu widzenia indeksu w dalszym ciągu znajdujemy się w polu rażenia szczytu, ale wiele spółek oddaliło się od swoich maksimów, co musi budzić pewne obawy.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/22227/biuletyn_110509.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |