Trwa ładowanie...
d2trqdn
26-02-2011 12:02

Komentarz tygodniowy

Miniony tydzień upłynął pod znakiem niewielkich wzrostów indeksów, jedynie indeks małych spółek sWIG80 pogłębił korektę.

d2trqdn
d2trqdn

Miniony tydzień upłynął pod znakiem niewielkich wzrostów indeksów, jedynie indeks małych spółek sWIG80 pogłębił korektę.

Generalnie takie zachowanie, w kontekście korekty na głównych światowych parkietach można ocenić pozytywnie, ale w tym miejscu należy zaznaczyć, iż polski rynek nie partycypował w ostatniej fali hossy na światowych rynkach, ponadto w poprzednim tygodniu dość sporo stracił. W każdym razie niższe otwarcia były wykorzystywane przez kupujących, ale na wyższych poziomach strona popytowa napotykała na pewną opozycję. Na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się wyraźny spadek poziomu obrotów na rynku, co zdaje się wskazywać na fakt, iż inwestorzy czekają na wykrystalizowanie jednoznacznego trendu. W Polsce trwa sezon publikacji wyników finansowych i inwestorzy odnoszą się do raportów publikowanych przez spółki. Jak na razie raporty spółek przekraczają oczekiwania rynku i spółki zyskują na wartości po ich ujawnieniu. Na całym rynku widać jednak spore niezdecydowanie i brak wiary w możliwość silniejszego wzrostu. Owszem nie brakuje spółek, które zwyżkują i pozwalają osiągnąć zysk, ale widać, iż nastawienie inwestorów
jest coraz bardziej krótkoterminowe. Wiele spółek, które w poprzednim tygodniu cieszyły się zainteresowaniem kupujących, w tym tygodniu odnotowało spadek.

Zmiany indeksów sektorowych były niewielkie, a najwięcej w minionym tygodniu zyskała branża paliwowa, co można powiązać z dynamicznym wzrostem cen paliw na światowych rynkach w korespondencji z nasileniem konfliktu w Libii. Najwięcej w tym gronie zyskały akcje MOL i PGNiG i one w głównej mierze przyczyniły się do zwyżki indeksu. Kupujący nabywali również akcje spółek medialnych. Z kolei słabo zachowywały się spółki budowlane i chemiczne.

Do spadku indeksu sektora budowlanego przyczyniły się walory PBG, które w skali tygodnia straciły ponad 5% i przełamały psychologiczne wsparcie na 200 zł. Spółka nie podawała istotnych informacji, które uzasadniałyby takie zachowanie waloru, w związku z czym można domyślać się, iż na zachowaniu spółki zaciążyła obniżka rekomendacji dla spółki z kupuj do trzymaj wydana przez jedno z biur maklerskich.

d2trqdn

Trudno jednoznacznie skwitować miniony tydzień. Bez wątpienia cieszyć musi odporność na spadki na giełdach zachodnich, ale z drugiej strony w kontekście wcześniejszej słabości można było liczyć na coś więcej. W nadchodzącym tygodniu w dalszym ciągu uwaga inwestorów winna być skierowana kolejne publikacje wyników spółek, a bez wątpienia najbardziej atrakcyjnie zapowiada się wtorkowa publikacja wyników KGHM-u.

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/26344/110225_biul_tyg_pl.pdf )

d2trqdn

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn