Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Azotów Tarnów i ZA Puławy

Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Azotów Tarnów i Zakładów Azotowych Puławy - poinformowały Azoty Tarnów w komunikacie.

Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Azotów Tarnów i ZA Puławy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

KE zgodziła się na połączenie Azotów Tarnów i Zakładów Azotowych Puławy - poinformowały Azoty Tarnów. To ważny etap konsolidacji, która ma doprowadzić do powstania jednego z liderów sektora chemicznego - skomentował tę decyzję minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

"(...) w dniu dzisiejszym Komisja Europejska wydała decyzję o niezgłoszeniu sprzeciwu wobec zgłoszonej koncentracji w postaci przejęcia przez spółkę (Azoty Tarnów - PAP) kontroli nad spółką Zakłady Azotowe Puławy SA i stwierdzeniu jej zgodności ze wspólnym rynkiem, co oznacza bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji" - poinformowano w raporcie.

Tym samym Tarnów uzyskał uprawnienie do wykonywania prawa głosu z 14 mln 32 tys. 26 akcji ZA Puławy, co stanowi 73,4 proc. kapitału zakładowego Puław. Aktualnie łączny udział spółki w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Puław wynosi 83,7 proc.

"Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych starań w kierunku konsolidacji sektora chemicznego. Zgoda KE ma charakter bezwarunkowy, co świadczy o pełnej akceptacji decyzji o powiększeniu Grupy Azoty o nowy podmiot. Oczekujemy, że Grupa będzie w stanie osiągać lepsze od rynku wyniki operacyjne i stopy zwrotu dla akcjonariuszy. Tylko od rozpoczęcia procesu konsolidacji łączna kapitalizacja ZAT i ZAP wzrosła o 1,7 mld zł, czyli o 38 proc." - napisał minister skarbu Mikołaj Budzanowski w przesłanym w piątek PAP oświadczeniu.

"Decyzja Komisji Europejskiej to ważny etap całego procesu konsolidacji, który finalnie ma doprowadzić do powstania jednego z europejskich liderów sektora chemicznego. Skala i dywersyfikacja działalności Grupy Azoty, a także inwestycje, jakie spółki mają w planach, będą miały niebagatelny wpływ na branżę w ciągu następnych pięciu lat" - ocenił szef resortu skarbu.

Spółka w związku z rozliczeniem oferty publicznej akcji serii D nabyła 14 mln 32 tys. 26 akcji Puław, stanowiących 73,4 proc. kapitału spółki i uprawniających do takiego samego udziału w głosach. Celem emisji akcji serii D było sfinansowanie drugiego etapu przejęcia Zakładów Azotowych Puławy. Parytet wymiany wynosił 2,5 akcji Tarnowa za jedną akcję Puław.

Wśród podmiotów, które zbyły akcje na rzecz Azotów Tarnów, są: Skarb Państwa, ING OFE, Aviva OFE i PZU OFE Złota Jesień. Po wymianie każdy z nich ma akcje Tarnowa reprezentujące co najmniej 5 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Swoje akcje sprzedały też fundusze emerytalne grupy PKO BP.

Tarnów w połowie lipca wezwał do sprzedaży 6 mln 116 tys. 800 akcji Puław, stanowiących 32 proc. walorów, po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. akcji. Ok. 10 proc. akcji sprzedała w wezwaniu Kompania Węglowa, natomiast zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji Puław miało nastąpić w drodze wymiany akcji.

Pod koniec września ZA Puławy i Grupa Azoty podpisały porozumienie określające zasady konsolidacji obu spółek w ramach wspólnej grupy kapitałowej. W listopadzie firmy zawarły umowę określającą zasady współpracy w ramach konsolidacji.

Podstawowymi celami strategicznymi grupy mają być: notowanie akcji Grupy Azoty w WIG 20, dążenie do zapewnienia akcjonariuszom spółek z grupy jednego z najwyższych w branży zwrotu z powierzonego kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z liderów w zakresie produkcji nawozów w Europie i liczącego się gracza na świecie.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.

Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie producentem melaminy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)