Trwa ładowanie...

Komisja pozytywnie o cięciach w kancelariach prezydenta i parlamentu

Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w czwartek propozycje cięć w budżetach: Kancelarii Prezydenta (3 mln zł), Kancelarii Sejmu (12 mln zł.) i Kancelarii Senatu (5,3 mln zł) zawarte projekcie nowelizacji budżetu na 2013 rok.

Share
Komisja pozytywnie o cięciach w kancelariach prezydenta i parlamentu
Źródło: AFP
d2p2fb3

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz poinformował na posiedzeniu komisji, że ograniczenia wydatków tej kancelarii sięgną nieco ponad 3 mln złotych. Zmniejszona ma zostać m.in. dotacja dla Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - o 1,2 mln zł; inwestycje będą zredukowane o 1,16 mln zł, wydatki na analizy i opinie dla Biura Bezpieczeństwa Narodowego o 100 tys. zł, a wydatki na ordery i odznaczenia o 734 tys. zł.

- Po dokonaniu powyższych ograniczeń wydatki Kancelarii Prezydenta zmniejszą się do wysokości 175,4 mln złotych - powiedział Młotkiewicz.

d2p2fb3

Kancelaria Sejmu ograniczyła z kolei swój budżet o nieco ponad 12 mln zł. Szef sejmowej kancelarii Lech Czapla zapowiedział, że 375 tys. złotych zostanie zaoszczędzanych z diet dla Rady Ochrony Pracy, dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników biur poselskich czy nagród za wieloletnią pracę dla pracowników biur poselskich. - Definitywnie rezygnujemy z nagród dla Prezydium Sejmu, które w wysokości 273 tys. złotych były w stanie zamrożenia - podkreślił Czapla.

O milion złotych mają być zmniejszone dodatki do uposażeń m.in. dla przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji, a o 270 tys. zł środki na remonty biur poselskich. Blisko 930 tys. zł uda się oszczędzić Kancelarii Sejmu na usługach pocztowych, zakwaterowaniu posłów na terenie Warszawy i programie międzynarodowych staży parlamentarnych. Usługi remontowo-konserwatorskie ograniczone zostaną na sumę 250 tys. zł, m.in. w związku z przeniesieniem na późniejszy termin remontu sali kolumnowej, a o 150 tys. zł - szkolenia.

O 1,6 mln zł ograniczone zostaną sejmowe inwestycje. - Nie zapłacimy za przygotowanie dokumentacji na budowę budynku komisji sejmowych, w związku z brakiem pozwolenia na budowę. Jeśli takie pozwolenie zostanie wydane, to zapłata za przygotowanie dokumentacji na budowę nastąpiłaby w 2014 roku - powiedział Czapla.

Z kolei o 5,4 mln zł mniej zostanie przeznaczonych na budowę i przebudowę systemu bezpieczeństwa obiektów sejmowych. - W tym roku nie będzie zapłaty za rozpoczęcie budowy tego systemu. Jesteśmy zaawansowani w ramach tego zadania, ale otwarcie ofert nastąpi do 30 września, więc wymaganie zapłaty będzie w 2014 roku - podkreślił szef Kancelarii Sejmu. Ponadto o 1,3 mln zł mniej wydano na przebudowę klimatyzacji jednego z budynków sejmowych, a także na budowę nowych zapór wjazdowych na teren Sejmu.

d2p2fb3

Kancelaria Senatu zmniejsza swój budżet o 5,3 mln zł i będzie on wynosił w 2013 roku 92 mln zł. Jak poinformowała szefowa senackiej kancelarii Ewa Polkowska w trakcie przetargu na remont sali plenarnej Senatu udało się zmniejszyć koszty tego przedsięwzięcia o 1,2 mln zł. Świadczenia na rzecz senatorów zostały ograniczone na kwotę 756 tys. zł. - Senatorowie w mniejszym stopniu korzystali z przysługujących im usług. Mniej wydano m.in. na remont biur senatorskich, zakwaterowanie senatorów w Warszawie czy wyjazdy zagraniczne - wyjaśniła Polkowska.

Inwestycje w Senacie zostały ograniczone o 1,5 mln zł; zrezygnowano m.in. z zakupu samochodów. Nie zdecydowano się też na przebudowę jednego z senackich budynków. 315 tys. zł zaoszczędzono w ramach składek na ubezpieczenia społeczne i na fundusz pracy.

Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec br. Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności.

d2p2fb3

Podziel się opinią

Share
d2p2fb3
d2p2fb3