Trwa ładowanie...
d2emy1g

Komisja przeciw podniesieniu wieku emerytalnego sędziów SN

Sejmowa komisja sprawiedliwości i spraw człowieka była we wtorek przeciw zaproponowanemu przez Senat podniesieniu wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego z 72 do 75 lat
Share
Komisja przeciw podniesieniu wieku emerytalnego sędziów SN
Źródło: © Pakhnyushchyy - Fotolia.com
d2emy1g

.

Senat wniósł poprawkę do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, motywując ją wykorzystaniem potencjału intelektualnego sędziów i analogią do sądownictwa powszechnego, gdzie wiek emerytalny podniesiono z 70 do 75 lat.

W czerwcu Sejm znowelizował ustawę o SN, podnosząc wiek emerytalny sędziów SN z 70 do 72 lat. Jej projekt skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski, argumentując, że zmiana spełnia oczekiwania sędziów, którzy chcieliby orzekać dłużej. W pierwotnej wersji prezydent proponował podniesienie wieku przejścia w stan spoczynku z 70 do 75 lat.

d2emy1g

We wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz nie ukrywał, że bliska mu jest poprawka Senatu przywracająca propozycję prezydenta. Zapowiedział zarazem, że prezydent Bronisław Komorowski zaakceptuje takie rozwiązanie, jakie przyjmie parlament.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie wśród sędziów SN jest jedna osobna zbliżająca się do wieku emerytalnego.

Atrakcyjne oferty pracy z całej Polski. Sprawdź!

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g