Trwa ładowanie...
d1zgev3
10-05-2016 18:15

Komisja sejmowa za wprowadzeniem in-house w zamówieniach (aktl.)

#
Dochodzą m.in. wypowiedzi posłów opozycji
#

d1zgev3
d1zgev3

10.05. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Sejmowa komisja gospodarki poparła we wtorek zmiany z tzw. małej noweli Pzp, które pozwalają samorządom zlecać spółkom-córkom zadania z wolnej ręki, czyli tzw. in-house. W praktyce chodzi przede wszystkim o to, by gminy mogły powierzać swoim spółkom komunalnym wywóz nieczystości.

Projekt ustawy zezwala, by podmiot zamawiający mógł powierzyć określone zadania swojej spółce córce, gdy jej działalność w ponad 90 proc. koncentruje się na powierzanych zadaniach.

Przeciwko wprowadzeniu tej propozycji wypowiadali się obszernie posłowie opozycji, którzy zgłaszali poprawki wykreślające lub ograniczające zakres in-house. Zostały one odrzucone, ale według zapowiedzi zostaną zgłoszone ponownie w drugim czytaniu.

"In-house dotyczy niezwykle szerokiej sfery w administracji publicznej, praktycznie nieograniczonej. Skupiliśmy się głównie na gospodarce odpadami, dlatego że to oni najwięcej monitują w tej sprawie, natomiast in-house w tej formie, w jakiej jest zaproponowany przez stronę rządową może otworzyć drogę do nierównej konkurencji właściwie w każdej sferze" - mówiła Maria Janyska z PO. Powołała się np. na katalog zadań własnych gminy, które - jak powiedziała - są bardzo szerokie, "bo jest to porządek, bezpieczeństwo, tereny zielone, cmentarze, utrzymanie obiektów użyteczności publicznej, komunalnych, czyli tak naprawdę cały zakres usług, zarządzanie tymi obiektami, dozorowanie, sprzątanie, etc."

d1zgev3

Przeciw byli także posłowie Nowoczesnej, którzy również zapowiedzieli zgłaszanie poprawek do projektu na kolejnym etapie, uzasadniając, iż w obecnym kształcie ogranicza on konkurencję rynkową.

Przedstawiciel klubu Kukiz'15 argumentował z kolei, że przepisy są "niebezpieczne dla przedsiębiorców" i oznaczają utratę miejsc pracy.

Także Marek Kowalski z Konfederacji Lewiatan podkreślił, że Rada Dialogu Społecznego negatywnie zaopiniowała to rozwiązanie projektu.

Za in-house'm argumentował natomiast Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, który przypomniał, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie oceniła te zapisy.

d1zgev3

Zaakceptowany przez posłów projekt nakłada też obowiązek zatrudniania na umowy o pracę przy zamówieniach publicznych, gdy spełnione są kryteria Kodeksu pracy. Podczas posiedzenia komisji gospodarki posłanka PO Maria Janyska proponowała zmianę brzmienia tego przepisu, która pozwalałaby na większą swobodę w organizacji pracy ze strony przedsiębiorców. Jednak wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj argumentował, że mogłoby to osłabić główny cel nowego przepisu, czyli zatrudnianie na umowy o pracę, gdy wynika to ze stosunku pracy.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju ma przede wszystkim na celu wdrożenie unijnych dyrektyw, co powinno było nastąpić do 18 kwietnia tego roku.

d1zgev3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zgev3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj