Komisja za rozszerzeniem ulgi internetowej
Wydatki na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych będzie można wliczyć do ulgi internetowej. Sejmowa komisja finansów publicznych poparła propozycje zmian w PIT, przewidujące m.in. takie rozwiązania.
21.10.2010 | aktual.: 21.10.2010 18:11
Zmiany dotyczące m.in. ulgi internetowej zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przygotowany przez komisję "Przyjazne Państwo" w porozumieniu z Ministerstwem Finansów. W czwartek pracowała nad nim sejmowa komisja finansów publicznych.
Zgodnie z obecnymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniają wydatki na internet "w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakuje w ustawie. Od dochodu można odliczyć do 760 zł.
Zgodnie z propozycjami poselskimi, przepisy dotyczące mobilnego internetu zostaną wprowadzone do ustawy. Ponadto ulga internetowa obejmie wydatki za korzystanie z internetu w kawiarenkach internetowych. Wydatki takie będą musiały zostać udokumentowane fakturami VAT.
"Proponowane rozwiązanie ułatwi podatnikom korzystanie z ulgi, a jednocześnie rozszerzy jej zakres" - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu do dokumentu.
Resort finansów zgodził się zrezygnować z "papierowych" faktur świadczących o poniesionych wydatkach. Autorzy zmian argumentują, że operatorzy usług internetowych coraz częściej udostępniają faktury do wiadomości użytkowników na swoich stronach internetowych, bądź przesyłają je pocztą elektroniczną.
"Wysokość wydatków z tego tytułu będzie ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia, w ramach obowiązującego limitu" - poinformowano w uzasadnieniu do projektu.
Projekt wychodzi naprzeciw małżeństwom rozliczającym się wspólnie z fiskusem. W takim przypadku podatek określa się dla obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych ryczałtem). Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów muszą wystąpić oboje małżonkowie. Wspólne opodatkowanie będzie możliwe także w kolejnych latach, bez konieczności składania następnych wniosków.
Projekt precyzuje też pojęcie "osoby samotnie wychowującej dzieci", której przysługuje preferencyjne opodatkowanie. Dzięki temu będą mogły z niego korzystać jedynie te osoby, które samotnie wychowują własne lub przysposobione dzieci, a nie wszystkie osoby stanu wolnego, które posiadają dzieci. Zgodnie z wprowadzoną w czwartek poprawką, zasada ta będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych jeszcze w tym roku.
Ponadto dokument ujednolica zasady przeliczania na złote wartości wyrażonych w walutach obcych (np. przychodu). Zaproponowano, by w takim przypadku przyjmować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Opinię co do całości projektu komisja ma wyrazić w przyszłym tygodniu.