Komitet Stały RM przyjął rządowy projekt zmian emerytalnych
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w piątek wieczorem rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Premiera.
Z informacji tych wynika, że część poprawek zgłoszonych do projektu nie została rozstrzygnięta podczas posiedzenia Komitetu i ma się nimi zająć Rada Ministrów 8 marca.
Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej. Rząd proponuje, by od 2011 r. do 2012 r. część przekazywana do OFE w gotówce stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS 5 proc. W 2013 r. do OFE miałaby być przekazywane 2,8 proc., a do ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. - do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom ma wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS.
Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan poinformował w piątek, że pięć z siedmiu organizacji pracodawców i związków zawodowych Komisji Trójstronnej podpisało porozumienie o zmianach w OFE - bez BCC i OPZZ. Podczas spotkania pracodawców i związków miało dojść do uzgodnienia wspólnego stanowiska wobec rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Wspólne stanowisko przyjęły: NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego.
Przedstawiciele tych pięciu organizacji chcą, by składka przekazywana OFE, po pierwszych trzech latach obniżenia - jak proponuje rząd do 2,3 proc. wróciła stopniowo do poziomu, który będzie gwarantował, że przyszłe emerytury nie obniżą się w porównaniu z obecnym systemem.