Komorowski: dla Polski i Danii istotny jest węgiel (aktl.)

#
Dochodzą wypowiedzi m.in. księcia Fryderyka
#

12.05.2014 14:20

12.05. Warszawa (PAP) - Dla Polski i Danii istotny jest węgiel. To pole potencjalnej współpracy obu krajów - mówił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia wystawy "Dania & Polska - współpraca i innowacje" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywa następca tronu Danii, książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta. Prezydent i para książęca uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy.

Jak podkreślił Komorowski, duńskie firmy są od lat obecne w Polsce. "Można mówić o duńskich specjalnościach: to sektor energetyczny, szczególnie energii odnawialnej, to ochrona środowiska, usługi medyczne oraz przemysł rolny i spożywczy, a także wzornictwo użytkowe" - powiedział.

Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę, że "dla polskiego i dla duńskiego miksu energetycznego węgiel jest istotny (...). To również ważne, potencjalne pole do naszej współpracy" - mówił.

Komorowski uważa, że "znaczenie Polski dla Danii, jak i Danii dla Polski jako partnerów w imporcie i eksporcie konsekwentnie rośnie". Dodał, że cieszy coraz większa obecność polskich firm na duńskim rynku. Jako przykład podał polskie autobusy Solaris, które jeżdżą w duńskich miastach. Wyraził nadzieję, że być może i polskie pociągi będą wkrótce wozić Duńczyków.

"Cieszę się również, że produkty polskiego rolnictwa coraz częściej obecne są w Danii" - powiedział prezydent.

W jego ocenie większa otwartość na usługi świadczone przez firmy polskie w Danii i duńskie w Polsce przyczyniłaby się do wzrostu konkurencji na rynku i byłaby korzystna dla konsumentów.

"Ważne, by rosła nie tylko wymiana między naszymi państwami, ale także współpraca gospodarcza, która może przenosić się na bardziej zaawansowany poziom. Chcemy, aby nasza współpraca była motorem wzrostu gospodarczego dzięki rozwijanym innowacjom" - zaznaczył prezydent.

Prezydent przypomniał postać pochodzącego z Darłowa króla Danii Eryka Pomorskiego, który wprowadził tzw. cło sundzkie. "Od XV do XIX wieku było to ważne źródło dochodu Danii. Ale mam nadzieję, że teraz będziemy działać raczej na rzecz odciążenia biznesu, a nie obłożenia go nowymi daninami" - zauważył.

Książę Fryderyk przypomniał, że wraz z nim przyjechali do Polski przedstawiciele najważniejszych duńskich firm.

Każda z naszych specjalności, jak energia, środowisko, rolnictwo czy obronność to potencjalnie ogromne możliwości współpracy z Polską - ocenił książę. Podkreślał, że społeczeństwo duńskie określa się jako najszczęśliwsze na świecie. To efekt czystego środowiska, dobrych warunkach życia, zaufania i odpowiedzialności - mówił. Myślę, że ta wizyta przyczyni się do wzrostu szczęścia w obydwu krajach - dodał.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz przypomniał, że w Polsce działa prawie 900 spółek z udziałem kapitału duńskiego, w tym wiele innowacyjnych firm na najwyższym światowym poziomie, które angażują się w kluczowe dla Polski obszary np. energii. Polska może natomiast zaoferować dobrze przygotowanych ludzi, w tym naukowców i badaczy - podkreślił.

Minister handlu i rozwoju Danii Mogens Jensen przypomniał z kolei, że Polska znajduje się wśród 10 największych partnerów handlowych Danii i jest nawet ważniejsza niż kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)