Kondycja gospodarki amerykańskiej pozostaje słaba
W czwartek nowojorskie giełdy zakończyły sesję zwyżkami w ślad za rosnącymi cenami surowców, co sprzyjało umacnianiu się takich walut jak dolar australijski czy dolar nowozelandzki.
W dalszym ciągu obserwujemy rosnący apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Indeksy giełdowe utrzymują się blisko oporów technicznych, obserwujemy większe zainteresowanie walutami wyżej oprocentowanymi, co sprzyja utrzymywaniu się presji na walutę amerykańską. Indeks dolarowy w dalszym ciągu handlowany jest poniżej linii trendu spadkowego. Dolar amerykański oscyluje blisko ostatnich minimów lokalnych, natomiast na rynku krajowym złoty zachowuje się dość stabilnie.
Pomimo lepszych danych na temat sprzedaży detalicznej, a także wyższych odczytów indeksów zaufania konsumentów oraz wskaźników aktywności gospodarczej z opublikowanej w środę Beżowej Księgi mogliśmy wyczytać, że w maju kondycja amerykańskiej gospodarki pozostawała słaba lub nawet w niektórych regionach USA dalej się pogarszała. W kliku regionach odnotowano spadek aktywności gospodarczej, słaba pozostawała również kondycja rynku pracy. Na niskim poziomie pozostawała aktywność rynku nieruchomości, choć w niektórych regionach odnotowano niewielki wzrost sprzedaży.
W dniu dzisiejszym nie ma ważniejszych danych makroekonomicznych. Publikacją dzisiejszego dnia będzie indeks nastroju Uniwersytetu Michigan. Analitycy oczekują, że indeks wzrośnie do poziomu 70pkt. w czerwcu.
EURPLN
Złoty w ostatnim czasie zachowuje się dość stabilnie. Notowania euro złotego powróciły do szerszego zakresu wahań. Obserwowany w ostatnim czasie spadek awersji do ryzyka sprzyja powolnemu umacnianiu się złotego, który w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem wydarzeń na rynkach akcji. Obecnie wsparcie dla notowań EURPLN stanowi 100-okresowa średnia MA na wykresie 4h, a silne wparcie w rejonie 4,40 wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. Najbliższy opór to okolice 4,5150. Utrzymujący się wzrost apetytu na ryzyko powinien sprzyjać umocnieniu się złotego w rejon 4,40.
EURUSD
Eurodolar w dalszym ciągu handlowany jest w pobliżu 61,8% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 1,4335. Notowania te pary pozostają pod silnym wpływem sytuacji na rynkach akcji. Dopóki pozostajemy powyżej istotnego poziomu wsparcia w rejonie 1,3800 , to w dalszym ciągu prawdopodobny jest test maksimów z 3 czerwca tego roku. Najbliższe wsparcie w postaci szybszej linii trendu wzrostowego znajduje się na poziomie 1,3920.
W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat produkcji przemysłowej w kwietniu ze strefy euro. Analitycy spodziewają się nieco lepszego odczytu danych miesięcznych.
GBPUSD
Waluta brytyjska powróciła znów w okolice maksimum na poziomie 1,6663. Obecnie notowania znajdują się 1,5 figury od tego poziomu. Wzrosty na rynkach akcji sprzyjają utrzymywaniu krótkich pozycji w dolarze. Ponadto opublikowane w tym tygodniu dane na temat produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii były lepsze niż oczekiwali tego analitycy. Jeśli opór w strefie 1,6660-1,6680 zostanie utrzymany, to jest szansa na powstanie formacji podwójnego szczytu w tym rejonie. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,6430.
USDJPY
Dziś w nocy poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej z Japonii. Produkcja w maju wzrosła o 5,9% w ujęciu miesięcznym, co było odczytem wyższym w stosunku do poprzednich danych. Dodatkowo wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych, a także wyższy był odczyt indeks zaufania konsumentów. Na USDJPY utrzymuje się dość stabilna sytuacja. Na wykresie godzinowym notowania pozostają w węższym zakresie, którego dolna granice wyznacza strefa 97,30-97,50, natomiast górne ograniczenie stanowi rejon 98,50. Spodziewamy się silniejszego ruchu po wybiciu z wyżej wspomnianego zakresu. Silne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 93,80 widzielibyśmy w rejonie 96,80.
IDMSA