Koniec programu darmowych badań. Skierowania tylko do 30 kwietnia
Program Profilaktyka 40 plus dobiega końca. Pacjenci mogą skorzystać ze skierowań na darmowe badania tylko do 30 kwietnia 2025 r. Centrum e-Zdrowia wylicza, że z programu skorzystało prawie 5 mln osób, a uprawnionych jest około 20 mln.
Jak podaje rynekzdrowia.pl, z 5 mln osób, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 plus, 862 tys. osób przebadało się dwukrotnie, a 335 tys. może przebadać się po raz trzeci. Skierowania na kolejne tury badań są wystawiane automatycznie po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plaga much w jedzeniu na Orlenie. Koncern komentuje
Profilaktyka 40 plus tylko do końca kwietnia
Program Profilaktyka 40 plus, zainicjowany w 2021 r. i finansowany przez NFZ, miał zakończyć się w 2024 r. Jednak Ministerstwo Zdrowia wydłużyło go do 30 kwietnia 2025 r. Po tym terminie osoby powyżej 40. roku życia nie będą mogły wykonać bezpłatnych badań.
Osoby zainteresowane badaniami, które jeszcze nie korzystały z programu, powinny wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce Profilaktyka), w aplikacji mojeIKP albo w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.
Na badania można umówić się przez IKP (w zakładce Plan leczenia), mojeIKP (w zakładce e-zdrowie) lub w placówce, która bierze udział w programie.
Do udziału w programie uprawnionych jest około 20 mln osób. Z danym Centrum e-Zdrowia wynika, że e-skierowanie odebrało 4,98 mln osób, a przebadało się 4,08 mln.
Profilaktyka 40 plus - jakie badania dla kobiet i mężczyzn?
W ramach programu Profilaktyka 40 plus uczestnicy mogą wykonać badania diagnostyczne dla kobiet, mężczyzn oraz z tzw. pakietu wspólnego.
Kobiety mogą wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, zbadać stężenie cholesterolu, glukozy, poziom kreatyniny i kwasu moczowego we krwi. Pakiet zawiera też badania funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP) oraz wykrywanie krwi utajonej w kale.
Mężczyznom przysługuje taki sam zestaw badań, ale jest poszerzony o PSA (swoisty antygen sterczowy całkowity).
Poza tym w ramach pakietu wspólnego wykonywane są: pomiar masy ciała, wzrostu, pomiar ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Resort znosi skierowania do kolejnych specjalistów
W kontekście profilaktyki Ministerstwo Zdrowia podjęło niedawno działania, które mają na celu rozszerzenie kręgu specjalistów, do których nie jest potrzebne skierowanie. Obecnie taki dokument nie jest potrzebny np. przy wizycie u dentysty, psychiatry czy ginekologa.
Resort zapowiedział, że na tej liście znajdzie się także psycholog i optometrysta. To oznacza, że do tych specjalistów udamy się "z ulicy" i nie będzie konieczna uprzednia wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.