Koniec z samozatrudnieniem i umową-zleceniem? UE szykuje nową dyrektywę

Unia Europejska szykuje dyrektywę, która może uderzyć w polski rynek pracy. Jeśli przepisy wejdą w życie, 2,5 mln Polaków zatrudnionych na umowę-zlecenie i samozatrudnionych będzie się kwalifikowało pod umowy o pracę. Przepisy mogą wejść w życie już w 2025 r. — informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Koniec z samozatrudnieniem i umową-zleceniem? UE szykuje nową dyrektywę
Koniec z samozatrudnieniem i umową-zleceniem? UE szykuje nową dyrektywę
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
oprac. MZUG

Na umowę-zlecenie jest zatrudnionych prawie milion Polaków, a jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi 1,5 mln osób. Choć unijna dyrektywa ma poprawić warunki pracy przy zatrudnianiu za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Uber, Glovo czy Wolt, to jednak może też wpłynąć na inne osoby.

Nowa dyrektywa unijna ma poprawić warunki pracy

"Dziennik Gazeta Prawna" tłumaczy, że Unia Europejska chce wprowadzić do przepisów domniemanie zatrudnienia na etacie. Autorzy nowej dyrektywy chcą skończyć z procederem fikcyjnego zatrudnienia oraz wykorzystywania luk w prawie w celu omijania praw pracowniczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Dziś nie mówi się o Dobrej Zmianie". Inflacja to nie jest jedyny problem PiS

Jak donosi "DGP", problemem może być to, że takiego domniemania nie sposób ograniczyć do zatrudnionych w aplikacjach. Eksperci w rozmowie z gazetą oceniają, że unijna dyrektywa będzie miała zastosowanie do wszystkich, którzy są zatrudnieni w Polsce na umowę zlecenie albo prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Kogo może dotyczyć nowa dyrektywa unijna?

Nowe przepisy mają zawierać kryteria, które pozwolą stwierdzić, czy zachodzi stosunek pracy. Jak zaznaczają eksperci w rozmowie z "DGP" — może to być prawdziwa rewolucja, bo będzie ona dotyczyć prawie 2,5 mln Polaków, którzy zostaną przekwalifikowani na pracowników. Tym osobom będzie przysługiwać prawo do odpoczynku, świadczeń z tytułu opieki zdrowotnej i chorobowej, czy płatnego urlopu.

Dyrektywa wzbudza jednak zastrzeżenia ze względu na jej uznaniowość, choć warto podkreślić, że pracodawca będzie miał prawo odwołać się od decyzji.

Inspektor pracy będzie mógł według swego uznania wyłączyć domniemanie, jeżeli stwierdzi w danej sytuacji, często arbitralnie, "że oczywiste jest, że osoba wykonująca pracę za pośrednictwem platform internetowych nie jest pracownikiem platformy internetowej – mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Tomasz Duraj, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.

Unijna dyrektywa może wejść w życie już w 2025 roku.

Źródło artykułu:WP Finanse
uberwoltrynek pracy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (94)