Trwa ładowanie...
dhew8j9
26-01-2017 10:30

Koniunktura NBP: firmy prognozują wzrost cen w I kw. i długoterminowo

Prognozy na I kwartał sugerują dalszy wzrost cen - zarówno surowców, materiałów, towarów, jak i usług - wynika z kwartalnego raportu NBP o koniunkturze w gospodarce. Długoterminowe prognozy również sygnalizują oczekiwania szybkiego wzrostu cen.

dhew8j9
dhew8j9

"Badane przedsiębiorstwa oczekują w I kwartale 2017 r. wyraźnego wzrostu cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji (wyraźny wzrost zarówno średniej rozkładu, jak i odsetka firm spodziewających się podwyżek). Oczekiwany wzrost cen surowców i materiałów podniósł się powyżej swojej długookresowej średniej" - napisano w komentarzu do badania.

Przy spodziewanych wzrostach cen surowców i materiałów przedsiębiorstwa coraz częściej planują również podwyższać własne ceny.

"Rozkład prognoz pokazuje, że planowane wzrosty cen są wyższe od wieloletniej średniej. W I kwartale 2017 r. średnia wysokość podwyżek cen oferowanych przez respondentów wyrobów i usług przewidywana jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w poprzednim kwartale i rok wcześniej (średnia 1,5 proc., dane odsezonowane)" - dodano.

Badanie wskazuje, że długoterminowe prognozy kształtowania się CPI również sygnalizują szybko rosnące oczekiwania cenowe.

dhew8j9

"W IV kwartale 2016 r. ankietowane przedsiębiorstwa sformułowały zdecydowanie silniejsze niż w poprzednim kwartale oczekiwania zmian cen w perspektywie rocznej. Nieco zmniejszyła się przy tym wysoka dotąd niepewność respondentów dotycząca skali i kierunku zmian wskaźnika inflacji. Dalszego spadku cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku spodziewa się jedynie 4,3 proc. badanych przedsiębiorstw i ten odsetek spadł, podobnie jak udział respondentów prognozujących stabilne ceny" - napisano.

"Wielokrotnie częściej firmy oczekują wzrostu cen - 58,2 proc. firm (tj. aż 78,2 proc. tych, którzy sprecyzowali swoją opinię) i udział ten wyraźnie wzrósł w ujęciu kwartalnym" - dodano.

dhew8j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhew8j9