Trwa ładowanie...
div54lg
div54lg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Koniunktura NBP: firmy prognozują wzrost cen w I kw. i długoterminowo

Prognozy na I kwartał sugerują dalszy wzrost cen - zarówno surowców, materiałów, towarów, jak i usług - wynika z kwartalnego raportu NBP o koniunkturze w gospodarce. Długoterminowe prognozy również sygnalizują oczekiwania szybkiego wzrostu cen.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
div54lg

"Badane przedsiębiorstwa oczekują w I kwartale 2017 r. wyraźnego wzrostu cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji (wyraźny wzrost zarówno średniej rozkładu, jak i odsetka firm spodziewających się podwyżek). Oczekiwany wzrost cen surowców i materiałów podniósł się powyżej swojej długookresowej średniej" - napisano w komentarzu do badania.

Przy spodziewanych wzrostach cen surowców i materiałów przedsiębiorstwa coraz częściej planują również podwyższać własne ceny.

"Rozkład prognoz pokazuje, że planowane wzrosty cen są wyższe od wieloletniej średniej. W I kwartale 2017 r. średnia wysokość podwyżek cen oferowanych przez respondentów wyrobów i usług przewidywana jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w poprzednim kwartale i rok wcześniej (średnia 1,5 proc., dane odsezonowane)" - dodano.

div54lg

Badanie wskazuje, że długoterminowe prognozy kształtowania się CPI również sygnalizują szybko rosnące oczekiwania cenowe.

"W IV kwartale 2016 r. ankietowane przedsiębiorstwa sformułowały zdecydowanie silniejsze niż w poprzednim kwartale oczekiwania zmian cen w perspektywie rocznej. Nieco zmniejszyła się przy tym wysoka dotąd niepewność respondentów dotycząca skali i kierunku zmian wskaźnika inflacji. Dalszego spadku cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku spodziewa się jedynie 4,3 proc. badanych przedsiębiorstw i ten odsetek spadł, podobnie jak udział respondentów prognozujących stabilne ceny" - napisano.

"Wielokrotnie częściej firmy oczekują wzrostu cen - 58,2 proc. firm (tj. aż 78,2 proc. tych, którzy sprecyzowali swoją opinię) i udział ten wyraźnie wzrósł w ujęciu kwartalnym" - dodano.

div54lg

Podziel się opinią

Share

div54lg

div54lg