Koniunktura w budownictwie na poziomie minus 1, w porównaniu z plus 2 w lipcu - GUS

22.08. Warszawa (PAP) - W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1, w porównaniu z plus 2 w lipcu - podał GUS w komunikacie. Poprawę...

22.08.2011 | aktual.: 22.08.2011 14:38

22.08. Warszawa (PAP) - W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1, w porównaniu z plus 2 w lipcu - podał GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc., wobec odpowiednio 19 i 17 proc. w lipcu.

"Ogólny klimat koniunktury w budownictwie po czterech miesiącach ocen pozytywnych, w sierpniu oceniany jest niekorzystnie, gorzej niż przed rokiem. Wpływ na to mają mniej optymistyczne od formułowanych w lipcu oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są mniej optymistycznie niż przed miesiącem.

"Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana nieco bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w lipcu. Na oceny te mają wpływ utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące niż prognozowano w lipcu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych" - napisano

"Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc., podobnie jak w sierpniu 2010 r., sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach" - dodano.

Z badania wynika, że w sierpniu 13 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77 proc. jako wystarczające, a 10 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14 proc., 76 proc., 10 proc.).

Przedsiębiorcy zgłaszają w sierpniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 78 proc. (76 proc. w analogicznym miesiącu ub. r. (PAP)

nik/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)